2021. október 12-én indult az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál (ATAFF), ahol a nagyjátékfilmes versenyprogramban a látványtervezőket díjazzák. Idén tíz európai nagyjátékfilm száll versenybe a legjobb helyezésért.
A szolnoki Alexandre Trauner ART/Film Fesztivál minden év októberében kapcsolódik be a vidéki filmes fesztiválsorozatba, amely fontos állomás a filmrajongók életében. Céljuk, hogy évről évre bemutassák azt a filmtermést, melyet máshol nem láthat a közönség, és felvonultassák azokat a filmes szakembereket, akikkel egyébként nem tudnak találkozni a nézők. Párbeszédet indítanak, inspirálnak, nem utolsó sorban pedig felejthetetlen élmény kínálnak. A kínálatban lesz elképesztő látványvilágú, sötét thriller a Monarchia utáni Bécsről, Mundruczó Kornél holokauszt filmje, az EVOLÚCIÓ, Amerika-kritika ütős sci-fiben, John Malkovich főszereplésével, élőszereplős képregény-adaptáció és egy komor Pinokkió film is, az Oscar-díjas Roberto Benigni főszereplésével.
Idén a „látványos tudomány” szekcióban tudományos tematikájú filmekre helyezik a hangsúlyt, valamint bemutatkozási lehetőséget biztosítanak a hazai és külföldi egyetemisták kisfilmjeinek. Idén is bemutatnak 10 látványos európai filmalkotást, melyeknek látványvilága azaz a látványtervező munkája kiemelkedő. Javarészt olyan alkotások lesznek majd fókuszban, melyek moziforgalmazásba még nem kerültek, ezért Magyarországon kizárólag Szolnokon láthatók. Nemzetközileg és itthon is elismert zsűritagjaik hiánypótló mesterkurzusokat tartanak majd a moziban a fesztivál ideje alatt. Peter Webber mesterkurzusán, mely a “150 000 döntés” címet viseli október 14-én, míg Jean Rabasse „Jackie. Díszlet, valóság vagy alkotás?” című kurzusán október 15-én vehetnek részt az érdeklődők.
Ebben az évben a középiskolás korosztályra is gondolva megszervezik a pályaorientációs napot is, ahol olyan fontos filmes szakmák kulisszatitkaiba adnak betekintést, mint díszlettervező, jelmezöregítő, VFX supervisor vagy maszkmester. A látványtervezés Magyarországi története címmel konferenciát szerveznek neves előadók részvételével, melynek célja, hogy megismertesse a magyar filmes látvány-, díszlet- és jelmeztervezés izgalmas történetét a közönséggel.
A filmeket nemzetközi filmes szakemberekből álló zsűri bírálja el: Jean Rabasse, francia látványtervező, akit Oscar-díjra jelöltek a legjobb látványtervezésért a „Vatel” című filmért és a Natalie Portman főszereplésével készült Jackie című film díszlettervezője volt. A brit Peter Webber a Sírhant Művek HBO-sorozatok rendezője, akinek első mozifilmje a Leány gyöngy fülbevalóval Scarlett Johansson és Colin Firth főszereplésével. Géczy Dávid, filmrendező, forgatókönyvíró, akinek A győztes című alkotását a Dán filmintézet az év legjobb 10 rövidfilmje közé válogatta, Zeneakadémia imázsklipjei elnyerték a Chicagoi Nemzetközi Filmfesztiválon az ezüst Hugo–díjat, és a berlini Red Dot mellett a Cannes-i Ezüst Delfint is.