Tágas terek, áradó fény és egy kis retróval fűszerezett skandináv letisztultság jellemzi a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) megújult Zenei Gyűjteményét, amelyet a zene világnapján, október 1-jén adtak át az olvasóknak.
Az idősebbeknek a legendás Fehérhajó utca, a fiatalabbaknak az Ötpacsirta utcai Pálffy-palota juthat eszébe, ha szóba kerül a főváros 1964 óta működő zenei könyvtára. A mostani beruházás eredményeként a Zenei Gyűjtemény a Fővárosi Szabó Ervin Központi Könyvtár teljes 8. emeletére került, míg a Pálffy-palotában működő, felújított Ötpacsirta Szalon összművészeti helyszínként továbbra is helyet ad a könyvtár által szervezett koncerteknek, előadóesteknek, kulturális eseményeknek.
A fejlesztés egyik célja az volt, hogy a Zenei Gyűjtemény gerincét adó több mint 50 ezer kottát, 20 ezer hangfelvételt, 16 ezer zenei szakkönyvet a Központi Könyvtár rendszerébe integráltan – ezért a korábbinál kényelmesebben – lehessen elérni. Másrészt a nagyobb alapterület lehetőséget adott új olvasói terek kialakítására és a szolgáltatások bővítésére is, igazodva a nemzetközi trendhez, mely szerint egy könyvtár ma már nemcsak információt szolgáltat, hanem közösségi térként is működik.
A megújult Zenei Gyűjteménybe belépve a Fogadótér – narancs és kék színben pompázó – kényelmes fotelei tűnnek szembe először. Nemcsak könyveket, folyóiratokat lehet bennük lapozgatni: találkozhatnak, beszélgethetnek itt egymással barátok, ismerősök, tanárok és tanítványok is.
A némileg iskolai tanteremre emlékeztető új Közösségi tér az egyéni vagy csoportos tanulás helyszíne, emellett helyet adhat interaktív zenei foglalkozásoknak, zenés beszélgetéseknek, társasjátékoknak, könyvtári óráknak is. A zenei könyvtárosok reményei szerint zenetanárok, konzervatóriumi és egyetemi oktatók is elhozzák majd ide tanulócsoportjaikat. A szintén új Gyermeksarok zenei témájú gyermekkönyveket, mesekönyveket, zenélő könyveket kínál a legkisebbeknek.
A Music Space-nek nevezett olvasói tér az elmélyedés, alkotás, inspirálódás helye. A korábbiaktól eltérően már nemcsak zenehallgatásra, filmnézésre, adatbázisokban való kutatásra lesz lehetőség, hanem nyílt forráskódú kottaszerkesztő, videóvágó, kép- és szövegszerkesztő szoftverek használatára is.
A nagy belmagasság ezentúl lehetővé teszi képzőművészeti kiállítások (pl. belógatott installációk, plasztika) megrendezését is. Jelenleg a Zenei Gyűjtemény ritka, érdekes dokumentumait vehetjük szemügyre kiállítóvitrinekben.
Az október 1-jei avatáson felolvasták Gy. Németh Erzsébet, a Fővárosi Önkormányzat humán területekért felelős főpolgármester-helyettese beszédét, mely a könyvtár tudás-, élmény és közösségteremtő erejének fontosságát hangsúlyozta. Fodor Péter, az FSZEK főigazgatója köszönetét fejezte ki Petrovics Eszternek, Petrovics Emil zeneszerző lányának, aki a mester Aranyfelhő című korai dalművének kéziratát ajándékozta a Zenei Gyűjteménynek, valamint Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek, aki Partita című zongoradarabja kéziratos vázlatát adományozta a könyvtárnak.
Az avatáson a Ratti Cantanti Énekegyüttes tagjai lépte fel, míg este az Ötpacsirta Szalonban a Budapesti Fesztiválzenekar művészei adtak ünnepi kamarakoncertet.