A koronavírus járvány negatívan hatott a zenefogyasztásra – derült ki egy a Kühne Logistics University (KLU) és az Universität Hamburg közös felméréséből.
A járványhelyzet okozta negatív adatok nem csak az élőzenefogyasztásban érhetőek tetten, de a német lakosság összességében átlagosan három órával kevesebb zenét hallgatott 2020-2021-es télen.
A csökkenés egyik lehetséges magyarázata, hogy a zenehallgatás erősen kötődik a mobilitáshoz, a rádiós zenehallgatás például heti 10,5 óráról 8 órára csökkent.
Kühne Logistics University képviselője, Alexa Burmester elmondta, hogy a németek nem pótolták otthon a kiesett zenehallgatást. 2020-2021. telén hetente átlag 19 órán át hallgattak zenét, ami három teljes órával kevesebb, mint a járvány előtti időszakban. A zenefogyasztásra fordított pénz heti átlaga közel a felére csökkent.
A felmérés azt is kimutatta, hogy a streaming-szolgáltatók viszont profitáltak a helyzetből. Ezeknél a platformoknál hetente átlagosan két órával nőtt a zenefogyasztás. Az előfizetésekből befolyó bevétel stabil forrást jelentett.
A járvány által leginkább sújtott élőzenei terület is profitálhat a digitalizációból. A megkérdezettek harmada már hallgatott online élőzenei közvetítést és ezért fizetni is hajlandó – a felmérés szerint átlagban hét eurót. Bár a bevételek egyelőre nem kompenzálják a veszteségeket, lehetséges, hogy a zeneipar hibrid formákat alakítson ki, mondta Burmester.
A reprezentatív felmérésben kb. 3300-an vettek részt, akiket a kérdezők 2018-2019. illetve 2020-2021. folyamán fél éves különbségekkel interjúvoltak meg online.
További információk ide kattintva.
(Via Neue Musik Zeitung)