1962. július 3-án született Tom Cruise többszörös Golden Globe-díjas amerikai filmszínész, az egyetlen, akinek sorozatban hét filmje is túllépte a százmillió dolláros bevételi határt.
A többször is a száz legvonzóbb férfi közé választott, vakító mosolyú sztár Syracuse városban született Thomas Cruise Maphoter IV néven, négy gyermek közül egyetlen fiúként. Ereiben német, ír és walesi vér csörgedezik, családfáját egészen I. Eduárd angol királyig tudja visszavezetni. Családja kiskorában vándoréletet élt, Tom tizennégy éves korára tizenöt amerikai és kanadai iskolába járt. Az iskolában diszlexiája miatt nem remekelt, de a sportokban kitűnt, profi birkózói pályafutásáról szőtt álmainak egy térdsérülés vetett véget.
A mélyen vallásos fiú papnak készült, ezt az ambícióját a színészetért adta fel: egy iskolai színdarab szereplőválogatására jelentkezett, és rögtön a főszerepet kapta meg.
A középiskola után tíz évet adott magának arra, hogy befusson, 18 évesen New Yorkba, majd Los Angelesbe költözött. 1981-ben kapta első kisebb filmszerepét a Végtelen szerelem című romantikus drámában Brooke Shields oldalán, 1983-ban pedig már Francis Ford Coppola instruálta a Kívülállók című filmben. A világhírt a Top Gun, 1986 legnagyobb kasszasikere hozta meg számára. Az amerikai haditengerészet által szponzorált, egy elit pilótaiskola háttere előtt játszódó akciófilm főszerepét először nem akarta elvállalni, de miután a producerek elvitték egy repülésre, aláírta a szerződést.
A Top Gun után egy sor, a kritika által kedvezően fogadott és a mozipénztáraknál is jól teljesítő film következett, amelyekben bizonyította, hogy képes az összetettebb karakterek megformálására is. A pénz színében Paul Newman, az Esőemberben Dustin Hoffman, az Egy becsületbeli ügyben Jack Nicholson volt partnere. 1989-ben az Oliver Stone rendezte Született július 4-én című filmért elnyerte az Arany Glóbusz díjat, és első ízben jelölték Oscar-díjra. A következő két jelölést a filmvilág legrangosabb kitüntetésére a Jerry Maguire – A nagy hátraarc, majd a Magnólia című filmekben nyújtott alakításért kapta. A kilencvenes évek termése volt a John Grisham bestselleréből készült A Cég és az Interjú a vámpírral is, utóbbiban Brad Pitt-tel szerepelt együtt.
1996-ban került a mozikba a Mission: Impossible című film, amelynek producere is Cruise volt. Az elsöprő siker hatására újabb és újabb részek készültek, a hetedik a tervek szerint jövőre kerül a mozikba. A színész 1999-ben akkori feleségével, Nicole Kidmannel szerepelt együtt Stanley Kubrick sok vitát kiváltó Tágra zárt szemek című alkotásában, amelyet a rendező néhány nappal halála előtt fejezett be. A Különvélemény című sci-fiben Steven Spielberg instruálta, a rendezővel a Világok harca című H.G. Wells-adaptációban is együtt dolgozott, a 2003-as Az utolsó szamuráj című filmeposzban egy polgárháborús veteránt alakított, aki a modernizálódó Japánban végül a hagyományokat őrző, eltűűnésre ítélt harcosok oldalára áll.
A Paramount stúdió 2006-ban felbontotta Cruise szerződését, az indoklás szerint meghökkentő közszereplései, a szcientológiai egyházzal kapcsolatban hangoztatott nézetei miatt, de bennfentesek szerint inkább gázsiját sokallták. A sztár néhány hónappal később a halódó United Artists stúdió újraélesztésére vállalkozott, itt készítette a Hitler elleni 1944-es merényletet feldolgozó Valkűr című filmjét 2008-ban.
Szerepelt a Trópusi vihar és a Kéjjel-nappal című akcióvígjátékban is, utóbbiban Cameron Diaz volt partnere. Az akciófilmek sorát gyarapította a Jack Reacher, majd a 2016-os folytatás, a Jack Reacher: Nincs visszaút is. Tom Cruise idén bebizonyította, hogy az idő nem fog rajta: 36 évvel a Top Gun után elkészítette a folytatást, és a Top Gun: Maverick néhány hónap alatt több mint egymilliárd dollár bevételt hozott, az év és a filmsztár pályafutásának legsikeresebb filmje lett – a bevételeket illetően mindenféleképp.
A színész, aki az idei cannes-i filmfesztiválon tiszteletbeli Arany Pálmát vehetett át, tartogat még meglepetéseket, tervei között szerepel a nemzetközi Űrállomáson egy űrmozi forgatása.
Cruise 1987-ben nősült meg először, a házasság három évig tartott. Felesége, Mimi Rogers ismertette meg a szcientológiai egyház tanaival, amelyeknek azóta is lelkes híve propagálója, a szcientológiának tulajdonítja azt is, hogy úrrá lett diszlexiáján. A Mint a villám című film forgatásán szerettek egymásba Nicole Kidmannel, akivel 1990-ben összeházasodtak. A hollywoodi álompár kapcsolatát beárnyékolta a bulvársajtó felfokozott érdeklődése, a róluk megjelent rágalmak miatt több pert is kellett indítaniuk. 2001-ben elváltak, Cruise ezután rövid ideig Penelope Cruzzal randevúzott, harmadik feleségét, Katie Holmes színésznőt 2006-ban vette feleségül. A házasságból egy lányuk született, de a kapcsolat 2012-ben válással ért véget.
Cruise-ról köztudott, hogy nem alkalmaz kaszkadőröket, a legveszélyesebb jeleneteket is maga hajtja végre, emiatt többször szenvedett kisebb-nagyobb sérüléseket. Arra kérdésre, hogy miért vállal ilyen nagy kockázatot, azt válaszolta: „Gene Kellyt sem kérdezte senki, hogy miért táncol”.
Az MTVA Sajtóarchívumának anyaga