A 2022-23-as évadban több esemény is szerveződik majd a 110 éve született hegedűművész, Tátrai Vilmos emlékére. A jubileumi programsorozat első koncertjére október 10-én 19 órakor kerül sor a RaM Művelődési Házban.
Tátrai Vilmos a világhírű Tátrai-vonósnégyes és a Magyar Kamarazenekar megalapítója, a Magyar Állami Hangversenyzenekar legendás hírű koncertmestere, a budapesti Zeneakadémia kiemelkedő egyéniségű professzora volt. A 20. századi magyar zenei élet egyik meghatározó művészeként, egész életével a magyar zenei élet hazai és nemzetközi elismerésén fáradozott.
A hegedűművész születésének 110. évfordulója, a Tátrai-Vonósnégyes 75. és a Magyar Kamarazenekar megalakulásának 65. évfordulója alkalmából megrendezett eseményen, neves előadók közreműködésével idézik meg a kamarazenélés aranykorát.
Az időn és a generációkon átívelő kamarazenei hagyományokat reprezentálja az új nemzedék tehetséges muzsikusainak; Székely Anna Lilla hegedűművésznek és a Junior Prima díjas tehetségekből álló Korossy Kvartett művészeinek egyedi interpretációja.
Tátrai Vilmos hegedűművész a 20. századi magyar zenei élet meghatározó egyénisége – „egyszemélyes intézménye”volt. Életműve a háborúval és szenvedésekkel, újrakezdésekkel és igazságtalan mellőzésekkel teli korszak művészsorsát szimbolizálja.
Pályája csúcsán a korszak legnagyobb muzsikusai közé emelkedett. Olyan világhírű művészekkel koncertezett, mint Pablo Casals, Doráti Antal, Ferencsik János, Wilhelm Furtwangler, Otto Klemperer, Kobajashi Kenicsiró, Zubin Mehta, Igor Stravinsky, Yehudi Menuhin, Leonard Bernstein, Szvjatoszlav Richter, David Ojsztrah, Fischer Annie és még sokan mások.
A Magyar Állami Hangversenyzenekar legendás koncertmestereként, a Tátrai vonósnégyes és a Magyar Kamarazenekar alapítójaként óriási sikerrel szerepelt a hazai és a világ nagy koncerttermeiben és fesztiváljain. Azon kevesek közé tartozott, akik Bartók Béla közvetlen munkatársaival muzsikálhattak, s akik Kodály Zoltán jelenlétében játszhatták lemezre a szerző műveit. Hihetetlennek tűnik, de nevéhez közel 4000 hangverseny, több mint 1000 zenemű és legalább 300 hanglemezfelvétel előadása köthető, ezen belül megközelítőleg 100 magyar mű ősbemutatója, és ugyanennyi külföldi zenedarab első előadása, valamint kottapublikációk és tanulmányok közzététele fűződik.
A koncertre a belépés ingyenes. További információ ide kattintva.