A kölni Opera felújítását 2012 közepén kezdték meg. Az munkálatok befejezését eredetileg 2015 novemberére tervezték, de ez nem valósult meg. Jelenleg úgy gondolják, az Operaház és a mellette lévő színház 2024 márciusára készül majd el, tehát a tervezetthez képest majdnem tíz évvel később.
A The New York Times már két évvel ezelőtt, 2020 elején beszámolt a munkálatok jelentős csúszásáról, illetve a költségek megnövekedéséről. A helyzet azóta csak tovább romlott – az építkezés várható befejezése még későbbre tolódott, a felújítás költsége pedig több mint egymilliárd euróra nőtt, ami az eredeti költség majdnem háromszorosa.
A Westdeutscher Rundfunk beszámolója szerint a projekt kudarcát a megfelelő tervezés hiánya okozta, az építési munkálatokat ugyanis még a tervek végleges befejezése előtt megkezdték. Az érintett vállalatok hiába figyelmeztettek tervezési hiányosságokra és a projekt során elkerülhetetlenül felmerülő problémákra, az épület tulajdonosa, Köln Városának Színpadai (Bühnen der Stadt Köln) ragaszkodott az ütemterv betartásához.
Annak ellenére, hogy már 2014 végére egyértelművé vált, hogy az opera nem fog 2015 novemberére elkészülni, a város vezetése még reménykedett a terv szerinti újranyitásban. 2015 nyarán azonban le kellett állítani a munkálatokat, az építkezésen talált több mint nyolcezer hiba miatt. Az épületgépészeti rendszert teljes mértékben el kellett távolítani és újratervezni. A felújítás költségei ekkor ugrásszerűen megnőttek. Emellett jelentős összeget kellett fordítani arra is, hogy az előadásokhoz helyettesítő helyszíneket béreljenek.
A Westdeutscher Rundfunk „A Kölni Opera tragédiája: egy felújítási katasztrófa” címmel dokumentumfilmet is készített a történtekről, amelyben azt vizsgálja, ki a felelős a milliárdos bukásért. A filmből kiderül, hogy a városi projektből hiányzott az átláthatóság és az ellenőrzés, emellett kétes ügyfelekkel és kétes adóelkerülési módszerekkel dolgoztak.
(via Westdeutscher Rundfunk)