Brüll Adél, férjezett nevén Diósy Ödönné 1872. szeptember 1-jén született Nagyváradon, és 1934. január 18-án hunyt el Budapesten.
Édesapja, Brüll Sámuel nagyváradi jómódú zsidó polgár volt, édesanyja Stern Cecília. Két lánytestvére született: Margit és Berta. Adél okos, művelt, a társasági élet iránt igen fogékony nő volt. Apja vagyonuk egy részét elveszítette a tőzsdén, így az elsőszülött Adél nem szerelméhez, az úri társaságot képviselő Ordódy Pál főhadnagyhoz, hanem egy cégfestő kisiparos fiához, Diósy Ödönhöz ment feleségül 26 éves korában.
Diósy Ödön cégek, bankok export-import ügyintézője volt Szófiában, nászútjuk után itt telepedtek le. Adél magával vitte kisebb húgát, Bertát is. Férje gyanús ügyletekbe keveredett, és tönkrement, annyira, hogy szinte szökniük kellett Bulgáriából. Ezután Párizsba költöztek, ahol Diósy vállalkozásokba kezdett, képeslapokkal, szőrmével kereskedett, majd pezsgőképviseletet nyitott.
1903-ban négyszobás lakást béreltek a Rue de Lévis 92. szám alatt. Adél 1901 és 1903 között rendszeresen hazalátogatott Nagyváradra. 1903. szeptember 6-án itt ismerkedett meg Ady Endrével, akinek írásait a Nagyváradi Naplóban olvasta. (A lapot Adél és férje Párizsban is járatta, hiszen Diósy Ödön alapító részvényese volt a lapnak.) 1904-ben döntött úgy, hogy meghívja magához a költőt Párizsba, ahol később az ő lakásukban lakott.
Ady Endre: Léda Párisba készül
Van valakim, aki Minden,
Aki elhagy, aki itthagy:
Páris, Páris, állj elébe,
Térítsd vissza, ha lehet.
Állj elébe s mondd meg néki,
Hogy én fiad vagyok, Páris,
Elűzötten, száműzötten,
Messze tőled. De fiad.
Mondd meg néki, hogy te küldted
Magad helyett bús fiadnak,
Kis szerelmét az életnek
Ne vegye még tőlem el.
Élni, élni, be jó volna,
Ámulni még. Páris, Páris,
Üzend meg a leányodnak:
Hogyha elmegy, meghalok.
Különös szerelmi háromszög alakult ki közöttük: jól megvoltak hármasban, nem voltak veszekedések a házastársak között, a költő pénzét Adél kezelte, kezdődő szifiliszéhez Ödön szerzett orvost. Ady és múzsája számos helyre együtt utazott el, többek között jártak a francia Riviérán, részt vettek egy földközi-tengeri hajóúton, és Monte-Carlóban, Firenzében és Rómában is közös időt töltöttek el.
1907-ben Adélnak halva született a kislánya, akit hivatalosan Diósy nevére jegyeztek be, de valószínűleg Ady volt az apja. 1910-től egyre többet veszekedtek, kapcsolatuk fokozatosan megromlott. A végső szakítást a Nyugat 1912. május 16-i számában megjelent Elbocsátó szép üzenet jelentette. Adélt a vers lesújtotta, többet nem is látták egymást Adyval. Kettejük kapcsolatáról csak a költő halála után kerültek nyilvánosságra részletek.
1914-ben a háborús helyzet miatt Adél és a férje hazatértek Párizsból. Diósy szénnel kezdett kereskedni, magas kapcsolatai révén el tudta intézni, hogy Lengyelország jóvátételként fizetett szénszállítmányai a részvénytársaságán keresztül érkezzenek Magyarországra.
Budapesten az Andrássy úton, majd a Bajza utcában béreltek lakást. 1925 nyarán Gödöllőn, az Erzsébet királyné úton vettek egy 12 szobás házat, a Praznovszky-villát. Adél 1930-ig volt Gödöllőn, bár állandóan nem lakott ott. Állatokkal vette magát körül. Vele lakott két húga, Berta és Margit is.
Kialakult nála egy bőrbetegség, a pemphigus amelynek következtében 61 éves korában, 1934. január 18-án elhunyt. Férje egy évvel később, 1935 novemberében halt meg tüdőrákban.
(Via Wikipedia, Papageno)