A Goethe Intézet és a Színházi Dramaturgok Céhe Ritkán feltett kérdések – Magyar színházi alkotók Németországban címmel szervez november 4-én és 5-én közös szimpóziumot, amelynek célja, hogy megszólaltassa azokat a magyar színházi alkotókat, rendezőket, dramaturgokat és tervezőket, akik évek óta rendszeresen, akár életvitelszerűen dolgoznak németországi színházakban.
A szimpózium keretében annak szeretnénk utánajárni, hogy a két színházi kultúra különbsége ellenére mi az átjárhatóság nyitja, mit ad egyik a másiknak, illetve mi a kapcsolódás praktikus módja: mik azok a tapasztalatok, mi az a tudás, amiket ezek az alkotók meg tudnak osztani fiatalabb kollégáikkal? Milyen – a saját kortársaik és a fiatalabb kollégák számára hasznos, fontos – válaszokat tudnak adni a mindannyiunkban megfogalmazódó kérdésekre a különböző munkamódszerek, a társulati létezés fajtái, a közönség és a kritika visszajelzése kapcsán? Érdemes-e külön magyar és német kultúrában gondolkodni – hiszen érezhetően mások a színházi trendek – vagy inkább a közös európai kultúra keretrendszerében szemléljük magunkat?
Célunk, hogy a megszólaló alkotók történetei inspirálóan hassanak a fiatal nemzedékre, így őket nemcsak a moderátor, de a résztvevők is kérdezhetik, és a kérdéseken túl is elmondhatják meglátásaikat.
A szimpózium résztvevői – személyesen vagy online, élő bejelentkezéssel: Ágh Márton, Bagossy László, Bányai Tamás, Bodó Viktor, Dömötör András, Gáspár Ildikó, Izsák Lili, Mundruczó Kornél, Nagy Fruzsina, Polgár Csaba, Veress Anna és Wéber Kata. A szimpózium moderátorai pedig Bíró Bence, dramaturg, Kricsfalusi Betrix, egyetemi adjunktus és Orbán Eszter, a Színházi Dramaturgok Céhének társelnöke lesznek.
A szervezők és előadók szeretettel várnak minden érdeklődőt, hogy minél többen kaphassanak választ a ritkán feltett kérdéseikre!
A szimpózium részletes programja hamarosan elérhető lesz a Goethe Intézet és a Színházi Dramaturgok Céhe weboldalán.