A Vezúv Pompeji pusztulását okozó Kr. u. 79-es kitörésekor a forró gáz intenzív kirobbanása több száz ókori tekercset szenesített el a közeli Herculaneum egy luxusvillájának könyvtárában. Az emberi szemmel nem olvasható tekercsek elolvasása egy betanított algoritmus segítségével lehetővé vált, a program továbbfejlesztésére, valamint a papiruszok olvasására pedig nemzetközi versenyt hirdettek a kutatócsoportoknak.
Az algoritmust Brent Seales professzor, a Kentucky Egyetem informatikusának vezetésével fejlesztették a kutatók, akik a pályázat meghirdetésétől azt remélik, hogy felgyorsítja majd az egyetlen épségben maradt ókori könyvtár dokumentumainak megfejtését. A versenyhez Seales csapata közzéteszi szoftverét, valamint több ezer 3D-s röntgenfelvételt két felbontatlan tekercsről és három papirusztöredékről. A benevező kutatócsapatok a 150 000 dolláros fődíjért versenyezhetnek, amelyet az kap, aki 2023 végéig elsőként olvas fel négy szövegrészletet a tekercsek belső rétegeiből.
A jelenleg a párizsi Institut de France tulajdonában lévő két felbontatlan tekercset az 1750-es években fedezték fel, amikor az eltemetett villában végzett ásatások során egy pazar könyvtárat tártak fel. A hatalmas épület feltehetően egy gazdag római államférfié volt, valószínűleg Julius Caesar apósáé, Lucius Calpurnius Piso Caesoninusé.
A töredékekből többek között Philodémus A bűnökről és az ellenkező erényekről című művéből származó levelek, valamint más, a hellenisztikus dinasztikus történelemről szóló levelek kerültek elő. Az eddig elemzett tekercsek többsége ógörög nyelven íródott, de néhány latin nyelvű szöveget is tartalmazhat. Köztük lehetnek akár Szapphó versei vagy Marcus Antonius részegségéről írt értekezése is. Seales reméli, hogy a korai keresztény filozófiára utaló bizonyítékokat is talál. „Míg mások az ókoriak elveszett műveit szeretnék látni, én a kereszténység és a zsidó-keresztény hagyomány fejlődése körül az első században zajló zűrzavar kialakulásához kapcsolódó írásokat szeretnék találni” – mondta.
Stephens Parsons, a kutatócsoport egyik doktorjelöltje szerint a versenytársak fejlesztései hatalmas előrelépést jelenthetnek a tekercsek megértésében. „Szeretek azon tűnődni, hogy mi van a tekercsekben, megpróbálom elképzelni az embereket, akik ezeket a dolgokat készítették” – mondta Parsons. „Hihetetlen, hogy én lehettem az, aki leleplezhetett ezekből a szövegekből néhányat. Még ha csupán egy vagy két karakterről van is szó, ezeket közel kétezer évvel ezelőtt írta valaki, és addig nem láthattuk, amíg a számítógépem képernyőjén meg nem jelent. Számomra ez egy felejthetetlen pillanata egy időn átívelő kapcsolatnak.”
Tobias Reinhardt az oxfordi egyetem latin nyelv és irodalom professzora elmondta, szerinte a versney hatékonyabb eszköz arra, hogy egy hatalmas és gyorsan fejlődő tudományterület figyelmét felkeltse, mint az egyes kutatókhoz vagy vállalatokhoz való közeledés. „Lenyűgöz az az elképzelés, hogy több, megfelelő szakértelemmel rendelkező ember gondolkodjon ezeken a problémákon” – tette hozzá.
(via The Guardian)