Tizenegy kategóriában osztották ki a hatodik alkalommal megrendezett Kovács László-Zsigmond Vilmos-operatőrverseny díjait este a Pesti Vigadóban.
A gálaesten a hagyományos kategóriák mellett különböző elismerésekkel jutalmazták a magyar operatőrök közösségének kiemelt tagjait, illetve átadták Magyarország legértékesebb diákfilmes díját is – olvasható a szervezők közleményében.
Mint írják, a diákfilm kategória győztesének 2005 óta adják át a Sparks Kft.-Panavision különdíját, amit Zsigmond Vilmos és Romwalter Béla „Richy” alapított a jövő tehetségeinek támogatására. Az 50 ezer amerikai dollár értékű Panavision filmes kameracsomagot idén Füzesi Tamás, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanulójának ítélte a zsűri. Az operatőr szakos hallgató két alkotásban, a Sose lesz vége és a Medúza szabály című filmekben nyújtott szakmai teljesítményével érdemelte ki az elismerést. Az SZFE diákja emellett egy 2,5 millió forint értékű utómunka különdíjat is átvehetett az NFI Filmlabortól.
A játékfilmek közül A játszma című alkotás képi világáért Nagy Andrásnak ítélte oda a zsűri a Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjat ebben a kategóriában.
Tévéfilm kategóriában Balázs István Balázst választották a legjobbnak, Gárdonyi Géza Ida regénye című könyvének filmadaptációjában nyújtott operatőri teljesítményéért. A kisjátékfilm kategóriában Virág Péter, a Caravan című film operatőre kapta a fődíjat.
A dokumentumfilm kategóriában Pataki Ádám operatőr, a Fulmer Honey Expedition című alkotásért nyerte a legendás magyarokról elnevezett díjat, míg az ismeretterjesztőfilm kategóriában az Ecsetvonások székelyesen operatőrét, Zsigmond Attilát választották a legjobbnak. A természetfilm kategória győztese Szendőfi Balázs lett, a Volt egyszer egy vadvízország című alkotásával.
A portréfilmek kategóriában Hollai Iván érdemelte ki a Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjat a Leszármazottak: Léner Péter – gyermek voltam a vészkorszakban! című filmjével. A promóciós videók kategóriában Hámory Csabát díjazták Az osztálytárs című alkotásért, amíg a beérkezett reklámfilm nevezések közül a Fulmer Amirkaal Honey operatőrét, Pataki Ádámot találták a legjobbnak. A zenés klip kategória győztese Soós Géza lett a Távolról Domb című OHNODY-dalhoz készült videóklippel.
Kovács László-Zsigmond Vilmos Életműdíjjal tisztelegtek a szervezők Balog Gábor, Buglya Sándor és Lugossy István munkássága előtt, Büti Zsolt fővilágosítót pedig Bojkovszky Béla-díjban részesítették. Az utóbbi díj egyben a 20. századi magyar filmgyártás kiemelkedő fénymesterének állít emléket, Bojkovszky Béla nevéhez több mint száz film kötődik, emellett pedig több generáción át oktatta a magyar filmeseket.
Novák Emil, a HSC Stábiskola igazgatója és Romwalter Béla, a Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Verseny alapítója a 2004-ben alapított Aranyszem Fesztivált 2018-ban nevezték át a magyar operatőr iskola két kiemelkedő alkotójáról.