A Színházcsináló, Személyes színház és Művészeti kommunikáció képzések mellett az idei tanévtől két új szakirány is elstartol szeptemberben és októberben a Freeszfén, amelyre július utolsó hetében még lehet jelentkezni.
A most először induló Filmszínészet képzésen Török-Illyés Orsolya, Stork Natasa és Szilágyi Gábor vezetésével tanulhatnak a diákok. A kísérleti jelleggel induló, egy éves képzés célja a mai kor filmes igényeihez igazított elméleti és gyakorlati felkészítés, amely a hagyományos, színpad-orientált színész képzéssel szemben a kamerával való munka felől közelít, és az ehhez tartozó készségek fejlesztését célozza.
A tanterv követi a filmes alkotómunka teljes folyamatát, a színészi szempontból lényeges fázisok gyakorlati kibontásával. Ennek a munkának a támogatására biztosítanak lehetőséget számos elismert film- és sorozat-rendező, színész, casting-director munkamódszerének megismerésére workshopok, kurzusok formájában. Az oktatók között megtalálható Gigor Attila, Zabezsinszkij Éva, Fátyol Hermina, Hatházi András, Kőrösi Máté, Szilágyi Zsófia, Reisz Gábor, Hajdu Szabolcs, Trokán Nóra és Béres Miklós.
A kézzelfogható, praktikus tudást egy, a hallgatókkal közösen fejlesztett, a teljes tanévet kitöltő mozgóképes projektben sajátíthatják el a diákok, ahol megtapasztalhatják a forgató stábbal (operatőr, hangmérnök, rendezőasszisztens stb.) való munkát jelenti,
Szintén újdonság a Szabó Julcsi vezette Színházi működés képzés, ahol többek között rendezőasszisztensi, kellékesi és ügyelői ismeretekre tehetnek szert a hallgatók. AItt olyan szakemberek képzése a cél, akik független és kőszínházi rendszerben is képesek átlátni és megszervezni egy produkció létrejöttének folyamatát, ismerik egy színház hátterének működését, képesek munkatársként helytállni rendező, igazgató mellett, és biztosítani a zavartalan ügymenetet.
A komplex képzés segít eligazodni a háttérszakmák között, kapaszkodókat ad, és mentorprogram segítségével támogatja a szakmai gyakorlatukat a második félévben. Rendezőasszisztens, kellékes, ügyelő, művészeti titkár, súgó, színházi titkári tevékenységek mellett műszaki és világítási alapismeretek, valamint (színház)elméleti háttérismeretek is az oktatás részét képezik. Mindezeket többek közt Nyegota Krisztián, Oláh Attila, Skrabán Judit, Törő Mona és Veszprémi Judit tanítja a hallgatóknak.
Az újak mellett négy másik szak is elérhető: a Színház és Performansz, ahol Hudi László vezetésével, Czirák Ádám, Hód Adrienn, Hudi László, Somló Dávid, Vadas Zsófia Tamara mentorálása mellett tanulhatnak a hallgatók. Az erre jelentkezők esetében, hogy legalább egy olyan alkotás tervével jelentkezzenek, amit alkalmasnak tartanak arra, hogy a hallgatók egy csoportja megvalósítson. Mivel a képzés a 2023/24-es tanévben a közös projektek létrehozására koncentrál. A felvételt nyert hallgatók tervei közül kb. 4 projektet fogunk a képzés során közösen kiválasztani és fejleszteni.
A Színházcsináló képzés vezetői Kárpáti Péter, Láng Annamária, Tarnóczi Jakab, Tárnoki Márk, Udvari-Kardos Tímea, oktatói Ascher Tamás, Barda Beáta (Trafó), Czirák Ádám, Fábián Péter, Fekete Ádám, Kulcsár Viktória (FÜGE-Jurányiház), Stork Natasa, Vadas Zsófia Tamara, Veszprémi Judit. Ezen a szakon a 2024 őszi, záró félévben – egyéni időbeosztással – önálló alkotás történik, választott mentortanár segítségével.
A Személyes színház szak szemléletet, módszertant és eszközkészletet kínál ahhoz, hogy miként lehet egy színházi előadást alkotó módon továbbgondolni és újraértelmezni. A színházpedagógia kreatív írással és improvizációval fűszerezve alcímű képzésen Gyombolai Gábor, Perényi Balázs, Róbert Júlia kalauzolják a hallgatókat.
Az egyéves Művészeti kommunikáció képzésen olyan kommunikációs szakembereket képeznek, akik színházi és filmes területen tudnak elhelyezkedni, megállják helyüket a civil és az állami szféra kulturális intézményeiben is. A hallgatók többek közt megismerik a film- és színházi kritikaírás szempontjait, létjogosultságát, a fesztiválszervezés alapjait, megtanulnak összeállítani egy kommunikációs kampányt, kis- és nagyelérésű stratégiát, megismerik a nagy nézőterek megtöltéséhez szükséges eszközöket.
Elsajátíthatják a filmforgalmazási alapismereteket, hogy hogyan épül fel egy forgatás, és ugyanezt ismertetjük a színházi és a televíziós területen is. A hallgatók megtanulnak pályázatot írni, jól targetált online hirdetést készíteni, közösségi tartalmat előállítani. Megismerhetik a zenés színház menedzsment eszköztárát és a bulvársajtó kommunikációs technikáit. Fontos szegmens a crowdfunding (közösségi finanszírozás), ami manapság elengedhetetlen. A gyakorlati tudnivalók mellett hangsúlyt fektetnek arra is, hogy biztos tudásról rendelkezzenek a hallgatók arról, hogy mit várhatnak a munkáltatóiktól és mik a kötelezettségeik.
Az egyéves alapozó képzés után részt vehetnek egy még komplexebb tudást nyújtó kulturális menedzser képzésen, melyet Rozgonyi-Kulcsár Viktória és Barda Beáta vezet.