Megkezdődtek a Kultúrbrigád Átriumban töltött utolsó évada második bemutatójának próbái az Átriumban. Tom Schulman Holt költők társasága című kultikus, Oscar-díjas filmjének adaptációját Vidovszky György viszi színpadra, a főbb szerepekben Bányai Kelemen Barna, Katona Péter Dániel, Végh Péter, Kovács Máté és Baksa Imre látható.
Az ikonikus film története a múlt század közepén játszódik: a hagyománytisztelő amerikai középiskola tanári karában felbukkan egy különc, sajátos módszerekkel oktató pedagógus, John Keating. A rigorózus, konzervatív szabályok szerint tanuló diákok életét felkavarja az új jövevény, aki miközben megpróbálja felkelteni a fiúk érdeklődését az irodalom iránt, arra bátorítja őket, hogy legyenek önazonosak, ne féljenek szabadon gondolkodni. Hiszen az élet maga a művészet, és „nem számít, hogy mások mit mondanak, a szavak és az eszmék meg tudják változtatni a világot”.
A diákok lassan elkezdik felfedezni saját személyiségüket, az iskolában pedig visszafordíthatatlanul elindul a lázadás. A szabad gondolkodás sorsfordító ereje mutatkozik meg az első látásra könnyed, kamaszos felnövéstörténetben, ami a szereplők metamorfózisával lélektani drámává alakul át, és a végkifejlet sem ad feloldozást, inkább újabb gondolkodnivalót ad a nézőnek: „Valamikor merésznek kell lenni, valamikor óvatosnak, és az bölcs ember tudja, mikor melyiknek.”
Nem aktualizáltuk a darabot, csupán formai értelemben – mondja Vidovszky György rendező. Hatásosan és érvényesen szeretnénk elmesélni a film és a belőle született regény színpadra írt változatát – teszi hozzá. A műben a mai oktatási rendszer alapvető kérdése jelenik meg: vajon meg kell-e felelni a konvencionalitásnak? A kitaposott út helyett lehet-e kísérletezni, szabad-e új utakat bejárni nem csupán a tanároknak, de maguknak a diákoknak is? A darabban egyszerű válaszok helyett, fontos kérdéseket szeretnénk boncolgatni, például hogy lehetnek-e a diákok szabad gondolkodók – mondja.
A Robin Williams főszereplésével forgatott, világsikerű 1989-es filmklasszikus szerzője, Tom Schulman elmondása szerint a forgatás előkészületei során bőven merített saját élettörténetéből: a Welton Akadémia – más néven ugyan, de – létező intézmény, és a filmben látható karaktereket is a gimnáziumi éveiből ismert tanárok inspirálták. Az Átriumban a filmből készült színpadi változatot a számtalan szakmai és kritikai díjjal elismert Vidovszky György, az ifjúsági drámák avatott szakembere rendezi, a darab bemutatója október 14-én lesz.