A Scientific Reports című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a közönség fizikai reakciói szinkronizálódnak egymással a klasszikus zenei koncerteken. A kutatásban részt vevőknek nemcsak a szív- és a légzési ritmusa hangolódott össze, hanem ugyanazoknál a zenei részeknél lettek libabőrösek is.
„Amikor nagyon absztrakt dolgokról beszélünk, például esztétikai élményekről, arról, hogyan reagálunk a művészetre és a zenére, a test mindig részt vesz benne” – mondta Wolfgang Tschacher, a Berni Egyetem pszichológusa, aki a kutatást vezette. Ezt az elméletet megtestesült kogníciónak nevezik, amely szerint az elme nemcsak a testhez kapcsolódik, hanem a test is befolyásolja az elmét.
A vizsgálathoz Tschacher és munkatársai 132 nézőt figyeltek meg három klasszikus zenei koncerten, ahol ugyanaz a három vonóskvintett szólalt meg: Beethoven Op. 104, c-moll, Brahms Op. 111 G-dúr és Brett Dean kortárs zeneszerző Epitaphs című műveit hallhatta a közönség.
A kutatók felülnézeti kamerákkal és érzékelőkkel figyelték a résztvevőket, akik a koncert előtt kérdőívet töltöttek ki a személyiségükről, utána pedig arra kellett válaszolniuk, hogy élvezték-e az előadást, és milyen volt a hangulatuk.
A kutatás szignifikáns összehangolódást mutatott ki több mérésen is:
az emberek szíve gyorsabban vagy lassabban vert ugyanazoknál a zenei részeknél, és a bőr vezetőképessége is hasonlóan változott, vagyis ugyanakkor lettek libabőrösek.
Sőt, a nézők egyéb testmozgása is szinkronba került, noha tompa fényben és a pandémia miatt egymástól távol ültek.
Az összehangolódás mértékében és az emberek személyiségtípusa között is megfigyeltek összefüggést, ugyanis az extrovertáltak könnyebben tudtak kapcsolódni, az introvertáltak viszont kevésbé.
Tschacher szerint az eredmények még jobban alátámasztják a megtestesült kogníció elméletét, és azt is megmagyarázzák, hogy a nyilvános felvonulások vagy a katonai menetelések miért segítik a résztvevők közötti kohézió kialakulását. A kutató emellett azt feltételezi, hogy ezek a hatások más zenei műfajoknál – például egy popkoncerten – még erősebbek lehetnek.
(Via Science Alert)