2024. január 4-én mutatták be a hazai mozik Hayao Miyazaki utolsó utáni filmjét, A fiú és a szürke gém című animét.
Az utolsó utáni Miyazaki-film
Miyazaki A fiú és a szürke gémet 2016-ban kezdte el rajzolni, a hivatalos gyártás 2017-ben kezdődött a Ghibli stúdióban, a rendező pedig a 2020-as nyári olimpia dátumát szerette volna premiernek. Mivel 2020-ra alig több, mint fél óra animáció készült el 60 animátor hároméves munkájával, ezért bizonytalan időre elnapolták a bemutatót. Csak összehasonlításképpen: fiatalabb korában Miyazaki 10 perc animációt tudott elkészíteni egy hónap alatt, eddigre viszont már csupán 1 percet, így lassan haladt a gyártás. Ráadásul A fiú és a szürke gémben már nem felügyelte minden egyes képkocka megrajzolását – ahogy azt a korábbi filmjeinél tette –, az animációs folyamatokat Takeshi Honda animációs rendező irányította.
A gyártás alatt pénzügyi problémákba ütközött a stúdió, ezért a Ghibli szinte összes filmjét eladták a Netflixnek és az HBO Maxnak (egyedül a Szentjánosbogarak sírja nem szerepelt a csomagban, melynek forgalmazói jogai nem a stúdiónál voltak). Ezt akkor úgy vezették fel, hogy a rajongóknak akarnak ezzel kedvezni, de a fő streaming eladási indok a stúdió anyagi problémája volt.
Több mint két évtizede Miyazaki operatőre Atsushi Okui, aki egy interjúban avatott be néhány részletbe. Elmondta többek közt, hogy nem állt szándékában horrorisztikus filmet létrehozni, de megérti, ha az emberek néha ezt érzik a film egy-egy jelenetét látva. „Miyazaki korábbi munkáihoz képest a fiúnak van egy sötétebb oldala is. Fontos volt, hogy meg tudjuk ragadni ezt a sötétséget, különösen a film korai jeleneteiben.” A feketéknek azt a fajta mélységét és a fények ilyen gazdag kontrasztját, amire a rendező gondolt, a Dolby technológiájával érték el, de itt készült a hangi utómunka is, amivel Tamaki Kojo utómunka menedzser szerint elérték, hogy a film hangilag is magával ragadja a nézőt.
Hét év sikere
A fiú és a szürke gém végül több mint 7 év alatt készült el, ebből több mint két év előkészítés és öt év gyártás volt. A stúdió kikötötte, hogy a japán bemutatóig semmilyen anyag (se jelenetkép, se trailer, se szinopszis) nem jelenhet meg a filmről, csak a plakát.
A tengerentúlon december 8-án mutatták be A fiú és a szürke gémet, mely a nyitóhétvégén 12,8 millió dollár bevételt hozott, ami történelmi rekordnak számít. A film amerikai forgalmazója, a GKIDS 2205 moziba küldte a filmet, ami az eddigi forgalmazásaikat tekintve a legmagasabb mozis indulás. Ráadásul Miyazaki filmje az első eredeti anime (tehát nem folytatás vagy adaptáció), amely első helyen indult az észak-amerikai
Világszinten már közel 100 millió dollárnál jár Miyazaki filmje, amihez az is hozzájárulhat, hogy a Ghibli stúdió története alatt ez az első film, amit IMAX-ban is vetítenek (itthon sajnos ez a verzió nem elérhető).
Miyazaki a rajongók örömére tíz évvel ezelőtti visszavonulása után meggondolta magát, és az eredetileg utolsó filmjének szánt (azóta már új projekten dolgozó rendező) A fiú és a szürke gémben (The Boy and the Heron) ismét a saját gyerekkori élményeihez nyúlt.
1943-ban, a Csendes óceáni háború közepén az anyja után sóvárgó ifjú Mahito bemerészkedik egy világba, ahol az élők és a holtak együtt léteznek. Ezen a helyen megszűnik a halál, az élet pedig újraindul. A Miyazakitól megszokott hagyományos kézirajz technikával készült animációs film egy mese életről, halálról, alkotásról, és tisztelgés a barátság jelentősége előtt.