A csütörtökön elhunyt András Ferencre emlékezik műsorával a közmédia. A Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze emléke előtt április 26-án 21 órától a Veri az ördög a feleségét című magyar filmvígjátékkal tiszteleg az M5.
A Veri az ördög a feleségét Pécsi Ildikó, Pásztor Erzsi és Szabó Lajos főszereplésével a Kádár-korszak puha diktatúráját kritizáló társadalmi szatíra, amely a mindennapi családi élet ismert helyzetei elé is görbe tükröt tart. A film itthon és külföldön is nagy sikert aratott. Elnyerte többek között az 1978-as Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál fődíját és a hyeres-i Humor-díjat.
Stílusával és témájával átmenetet képez a magyar filmtörténet két jellegzetes trendje, az hetvenes évek nemzedéki közérzetfilmjei és a nyolcvanas évek groteszk szatírái között. A helyzetek kisrealista ábrázolásán erősen érezhető a dokumentarista hagyomány hatása, azonban már jelen vannak olyan elrajzolt, kifejezetten groteszk elemek is, melyek a humor kétélű fegyverével mutatnak rá a feloldhatatlannak tűnő ellentmondásokra.
Egy emlékezetes jelenet
Az asszonyok rétest készítenek, hogy édesség is legyen az ebédhez. Miközben a tésztát nyújtják, megisznak néhány pohárkával, ezért egyre többet engednek meg maguknak. A három nő közötti társadalmi és világnézeti különbség a konyha univerzumban látszólag eltűnik, néhány percig őszintén nevetnek egymáson, önmagukon és a kétértelemű vicceken. A talpraesett, vidéki matrónát játszó Pásztor Erzsi, a feltörekvő, nagyvilági karaktert alakító Pécsi Ildikó, és a funkcionárius tartózkodó feleségének szerepében látható Spányik Éva kiválóan formálják meg az eltérő, mégis hasonlóan nehéz helyzetben levő karaktereket. Örömük felszabadult, de csak pillanatnyi, mert valójában egyikük sem talál jó megoldást a saját problémáira. A jelenet egy tradicionális és részletesen lekövetett konyhai művelet közben mutatja meg a figurákat, azonban a hagyományos nemi szerepeket finoman kritikus humorral ábrázolja.
András Ferenc életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. A 81 éves korában elhunyt rendező munkásságát ikonikus filmek, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A nagy generáció, továbbá nemzetközi filmdíjak jellemzik. A korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt.