Csanda Mária, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem könyvtárának megbízott igazgatója Víztörténetek címmel adtak ki eddigi írásait. A zenei, irodalmi, kultúrtörténeti recenziókat, műfordításokat és tárcákat tartalmazó kötet a Napkút Kiadó gondozásában jelent meg.
„Egy csendes szavú, mindig mosolygó asszony, Csanda Mária gazdag belső világa tárul fel előttünk ennek a könyvnek a lapjain. Tárcái elgondolkodtatók, könyvismertetései pedig mindig alaposak, tájékozottak, ugyanakkor a lényegre fókuszálók.
Míg recenzióit komoly szakmaiság, egyfajta jó értelemben vett fegyelmezettség jellemzi, addig igazi személyisége, mély érzésű világszemlélete leginkább rövid prózáiban és tárcáiban mutatkozik meg. Egy nyugodt, állandóan szemlélődő és elmélkedő ember írásai ezek: a gyermekkori emlékek, egy hirtelen jött zivatar vagy egy városi biciklizés – mindegy.
Mindenütt ott van ez az elmélkedő-reflektáló látásmód tele életszeretettel. Mindenben meglátja a szépséget, legyen az egy szobor vagy éppen a tócsában visszatükröződő fák.
Nem lehet, nem érdemes ezt a könyvet egy szuszra elolvasni. Inkább kóstolgatni, ízlelgetni kell, mint a jó bort. Néhány naponta elővenni, elolvasni belőle egy-két írást, s feltöltődve életszeretettel visszatérni a rohanó hétköznapjainkba.” – olvashatjuk Kollarits Krisztina irodalomtörténész szavait a könyvről.
A kötetben megjelenő recenziók nagy része a zenei területhez kapcsolódik, hiszen a szerző húsz éve a Zeneakadémia Könyvtárának munkatársa. Olvashatunk benne Bartók Bélával, Bárdos Lajossal, Vásáry Tamással vagy éppen Dohnányi Ernővel vagy Liszt Ferenccel kapcsolatos írásokat. Emellett értékes könyveket ajánl figyelmünkbe az irodalomtörténet, a szépirodalom és a képzőművészet területéről is.