A Balatoni Filmzene Fesztivál visszatérő fellépőjének számító Danubia Zenekar fennállása óta rendkívül sokat tesz a klasszikus zene minél szélesebb körű népszerűsítéséért. Hámori Máté karmesterrel, a zenekar művészeti vezetőjével a kultúra.hu beszélgetett.
– Zenekaruktól nem áll távol a mozi világa, hiszen művészeti központjuknak, a Danubia Szalonnak az egykori Flórián Filmszínház épülete ad otthont, és egy Hollywood! című filmzenekoncert is színesíti programkínálatukat. Mesélne valamit erről?
– Koncertünk az amerikai filmzene nagy korszakain átívelő válogatás a ’30-as évektől napjainkig, világhírű hollywoodi filmzeneszerzők – például Rózsa Miklós, Max Steiner, Erich Korngold, John Williams és Hans Zimmer – műveivel illusztrálva az egyes korszakok jellegzetességeit. Az amerikai filmzene gyökerei egyébként Európába nyúlnak vissza, és hallhatóan hatottak rá az olyan halhatatlan mesterek, mint Wagner vagy Strauss. Hozzáteszem, a filmzene első nagy korszaka a némafilmek ideje, ugyanis akkortájt sem csak zongoráztak a vetítések alatt, hanem már komoly, nagyszabású filmzenék is születtek.
(…)
– A Danubia sokféleképpen igyekszik eljuttatni a klasszikus zenét a legszélesebb közönséghez. A filmzene is utat nyithat a klasszikusok felé?
– Igen, a film és a filmzene egyfajta „kapudrog” lehet a klasszikusokhoz. Többször tapasztaltam gyerekeknél és fiataloknál, hogy egy-egy számukra kedves film vagy sorozat zenéjén keresztül jutottak el például Bachhoz vagy Mozarthoz. Mi a filmzenekoncertjeinkkel felnyitjuk a fülüket, megmutatjuk és elmagyarázzuk nekik, hogy az általuk kedvelt filmzene valójában klasszikus muzsika, ami a tévésorozat nélkül is tetszeni fog.
A Semmi komoly című sorozatuk szintén a műfajok átjárhatóságára világít rá. Hogyan is pontosan?
– Szerintem a zenét egy nagy, föld alatti víztömegként kell elképzelni, amely patakok, folyók vagy tavak formájában jelenik meg a felszínen. És ahogyan ezeknek a felszínre tört vizeknek, úgy a legkülönbözőbb zenei irányzatoknak is közös a gyökere. Erre igyekszünk rávilágítani a tavaly elindított Semmi komoly című sorozattal, amelyben azt vizsgáljuk, hogy a legnagyobb klasszikus szerzőink muzsikájában és egy teljesen távolinak tűnő zenei irányzatban sokkal több a közös vonás, mint gondolnánk. A sorozat Bach x Folk című koncertjén Bach szerzeményei és a népzene közötti hasonlóságokat, összefüggéseket mutatjuk be Pál István Szalonna bandájával. Eljátsszuk, hogy milyen lenne Bach D-dúr szvitje széki stílusban, majd egy táncház keretében a közönség is megtapasztalhatja, mennyi rokonság van a két műfaj között.
A teljes interjú ide kattintva olvasható.