Robert Capa után újabb világhírű magyar származású fotóművész, André Kertész érkezik az Örök Városba, a Tevere partján található Falconieri-palotába. A Római Magyar Akadémia hagyományt teremtő, A fotográfia nagy mesterei című sorozatának keretében 2024. november 22-ig ingyenesen tekinthető meg a 20. századi fotográfia egy másik korszakalkotó művészének, André Kertésznek a fotókiállítása Rómában.
A Csizek Gabriella gondozásában megvalósult tárlat a szigetbecsei André Kertész Emlékmúzeum gyűjteményének fotóiból, valamint Kertész New York-i otthonából származó személyes tárgyaiból egy rendkívül sokrétű, különleges válogatást mutat be a nagyközönségnek.
A kiállított képek nagy része a fotóművész kivándorlása előtt készült, így megjelenik rajtuk többek között André Kertész családja, baráti kapcsolatai, illetve Budapest és környékének számos helyszíne is, többek között Ráckeve, Esztergom vagy Szigetbecse. Ez utóbbit maga a világhírű fotóművész mint “művészetének bölcsője” emleget.
A magyar származású André Kertész életművében egy olyan saját univerzumot hozott létre, amelyben megteremtette a modern fotográfiai látásmód formanyelvét. Fényképeivel az idők végezetéig tanít a képalkotás elementáris szükségességéről, öröméről és a médium alapelveiről. “Photography is my only language” – mondta és ezen a nyelven beszélt úgy, mint addig senki más. Lírai képein a szubjektivizmus és a modernizmus fonódik eggyé. Mélyen humanista és személyes, ugyanakkor az egyetemest is magukban hordozó fényképei mindenkihez szólnak. A látás élményét, a fényképezés örömét, a megtalálás varázslatát és a valóság apró csodáit sűrítik magukba. Fotói a képzőművészet körébe tartozó autonóm műalkotások, természetesek, tiszták, egyszerűségükben erőteljesek és tökéletesek. Képein a forma és jelentés különös egységében felismerhetővé válik, hogy nincs esztétika etika nélkül.
Gyermekkorától tudatosan készült arra, hogy fotográfus lehessen és megélje a kép létrehozásának örömét. Mielőtt fényképezőgépet vehetett volna a kezébe, éveken keresztül belső képeket készített, így kompozíciós készsége már megvolt első fényképei készítésének idején. Született fotográfus volt, tudta mit akar és tudta, hogy megközelítése a helyes irány.
Fényképezőgépével hét évtizeden át készített vizuális naplót, azt fényképezte, ami érdekelte, ami hatott rá: életét, önmagát, társát, barátait, személyes élettereit, az őt körülvevő világot. Életeseményei, érzelmei organikusan váltak képpé az érzékeny megfigyelés pontosságával megörökítve. Életművét két földrészhez – Európa, Amerika – és három országhoz – Magyarország, Franciaország és az Egyesült Államok – köthetően hozta létre. S bár a megérdemelt világsiker későn érkezett számára, mégis a világ egyik – nem csak szakmai körökben – legismertebb fotográfusa lett, akinek ikonikus képei a kortárs kultúra meghatározó műveivé váltak.
“A Fotográfia nagy mesterei – André Kertész” című kiállításban látható képeket ő maga válogatta élete alkonyán, ajándékul gyermekkora varázslatos élményeket adó településének és az ott alapított André Kertész Emlékmúzeumnak. Ez, a személyesen összeállított retrospektív tárlat tartalmazza nemcsak a Szigetbecséhez köthető képeket, hanem az életmű ismert darabjait is, egyedülálló áttekintést nyújtva a világhírű alkotó életművéből.