Az Iparművészeti Múzeum kiállítás-sorozatának újabb állomásaként Magyarország első roma divatstúdiója, a Romani Design alapítói, Varga Erika és Varga Helena terveztek a múzeum műtárgyai által inspirált öltözékeket, amelyek a kiállítás koncepciójának hagyományai szerint a múzeum gyűjteménybe kerülnek majd be.
Élettel teli, vibráló színű kiállítótérben csodás ruhaköltemények: szeptember 24-én este megnyílt és látogatható a Körforgásban: Romani Design időszaki kiállítása a Ráth-villában. A Romani Design tervezői összesen hat műtárgyat választottak a múzeumgyűjteményéből. Ezek mind Szűz Máriát vagy női szenteket ábrázoló szentképek, melyek inspirációjára hat gazdag mintázatú női öltözéket és hozzájuk illeszkedő kiegészítőket készítettek az alkotók.
Egy új elemmel egészült ki a Körforgásban sorozatnál megszokott munkafolyamat. A Csatkán évente megrendezésre kerülő roma búcsún a hagyomány szerint a roma hívek adományként díszruhát varratnak a Mária-kegyszoborra, melyet óránként átöltöztetnek.
A múzeum felkérésére a tervezők készítettek egy öltözéket a csatkai Mária-szoborra is.
Ez a tárgy nem fizikai mivoltában került a gyűjteménybe, hanem csak a hozzá kapcsolódó folyamatot, történetet gyűjtötték be. A csatkai Mária-kegyszobor ruhatárában pedig otthagyták azt a ruhát, mely a Körforgásban sorozat keretein belül jött létre.
A Romani Design a világ első roma divatstúdiója. A stúdiót 2010-ben megalapító testvérpár,
Varga Erika és Varga Helena küldetése, hogy a divat és az iparművészet eszközeivel segítse a romák társadalmi-kulturális presztízsének építését.
Kézműves dizájntermékeikkel az autentikus roma népviseletet helyezik kortárs kontextusba. Kollekcióikban szívesen ötvözik a roma és a magyar folklór elemeit, hiszen a két kultúra évszázadok óta szervesen kapcsolódik egymáshoz.
Az Iparművészeti Múzeum kezdettől fogva szoros kapcsolatot ápol a tervezőkkel. A Romani Design a múzeum főépületében tartotta első önálló divatbemutatóját (Divattal az elfogadásért, 2011). A 2017-es tavaszi-nyári Wanderers of the Worlds kollekció egy része pedig bekerült a kortárs dizájn gyűjteménybe.
A kiállítás-sorozat történetében először, a dizájnerek összesen hat műtárgyat választottak a múzeum gyűjteményéből. Ezek mind Szűz Máriát vagy többségükben női szenteket ábrázoló szentképek, melyek inspirációjára hat elbűvölően gazdag mintázatú női öltözéket és hozzájuk illeszkedő kiegészítőket készítettek az alkotók.
A kiállítás egészéből áradó erős energiát és a testvérpár által megalkotott ruhák kiemelkedően kreatív megoldásait emelte ki a megnyitón beszédében Cselovszki Zoltán, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója. Meglátása szerint a múzeum hagyományos funkcióin túl műtárgyait inspirációként fel tudja kínálni az alkotók, művészek számára. Véleménye szerint erről szól a Körforgásban című kiállítás-sorozat, ahol az alkotási folyamat és az együttgondolkodás mindkét fél számára rendkívüli hozzáadott értékkel bír.
A ruhadarabok a roma történetiség, a folklór és vallásosság jegyeit egyaránt hordozzák: élénk színeikkel és temperamentumos közvetlenségükkel a roma kultúra szempontjából önazonos, designjukban pedig kifejezetten trendi alkotások jöhettek létre – emelte ki a kiállítást megnyitó beszédében Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke.
Az Iparművészeti Múzeum Ráth György-villájában rendezett időszaki kiállítás-sorozat ötödik része
Kurátor: Horváth Judit PhD, az Iparművészeti Múzeum Kortárs Design Főosztályának vezetője
Társkurátorok: Farkasdy Melinda és Komporday Rita, az Iparművészeti Múzeum Kortárs Design Főosztályának munkatársai