A SÍN Művészeti Központ RÉS néven indít kísérleti részvételi támogatási programot, ahol – a hazai döntési formáktól eltérően maguk a pályázók fognak dönteni arról, hogy mely projekteket és milyen mértékben támogatnak.
A 2009-ben alapított SÍN Művészeti Központ egy budapesti székhelyű kortárs előadóművészettel foglalkozó produkciós ház, 4 tágas táncstúdióval. Évente több mint 100 művészeti formáció próbáinak, alkotásaik létrehozására és kutatási folyamatoknak biztosít teret.
A velük dolgozó művészek karrierjének segítésével, művészeti projektek megvalósításával, tudás fejlesztéssel és átadással foglalkoznak. Szándékuk szerint tevékenységeik és az általuk gondozott művészeti projektek indirekt módon járulnak hozzá a társadalom kritikai szemléletmódjának kialakításához, fenntartásához, fejlesztéséhez.
Az idei évben RÉS néven indítanak kísérleti részvételi támogatási programot, ahol – a hazai döntési formáktól eltérően maguk a pályázók fognak dönteni arról, hogy mely projekteket és milyen mértékben támogatnak.
A részvételi támogatási programokra a nemzetközi művészeti területen vannak példák, hosszabb-rövidebb idő óta futó programok. A SÍN munkatársai ezeket adaptálva indították el a RÉS-t 2022 elején.
A művészeti és szakmai fejlesztés mellett a program nem titkolt célja a támogató és támogatott közötti horizontális kapcsolat javítása, a közösségi döntési folyamatok megismertetése és terjesztése, azok minél szélesebb körben való láthatósága – a döntési napot a SÍN a közösségi médiában stream-eli -, valamint a művészeti elképzelésekről folytatott szakmai diskurzus fejlesztése. A szervezet hosszú távú célja, hogy a program finanszírozása is közös ügy legyen: az idén számukra felajánlott adó 1 %-ot a RÉS következő pályázati kiírására fogják fordítani.
A támogatott programokról való döntést a SÍN munkatársai csoportfacilitációs módszerekkel segítik, ezzel biztosítva a közös döntéshez szükséges átlátható, stabil keretrendszert.
A részletes pályázati felhívás ide kattintva olvasható.