„Történik napjainkban, sajnos” – írta Szakonyi Károly műve elejére 1970-ben, és amire utal, 2022-ben is igaz. Sőt nemhogy eljárt volna az idő az alaptéma fölött, ma még döbbenetesebben ábrázolja a média és az ember viszonyát.
Szakonyi nagy múltú komédiáját Bagó Bertalan rendezésében, koprodukcióban mutatta be május 21-én a Játékszín és a Vörösmarty Színház.
Az Adáshiba érvényesebb mint valaha – a média és az ember viszonya alighanem még bizarrabb, mint a televíziózás fénykorában. Mára a kütyük is életünk részei, a figyelmünk még szerteágazóbb. De vajon jó helyre fókuszálunk?
A színpadon megelevenedik a Bódog család és a szomszéd, Szűcs úr közös délutánja, amely a szokásos rendben zajlik egészen addig, amíg meg nem jelenik a kisszobát bérlő Krisztosz. És akkor minden megváltozik. Illetve… mégsem. Minden marad a régiben.
„A tömegkommunikációs eszközrendszer rengeteget változott a mű születése óta, ahogyan a beszédmodorunk is, de az eredeti mondanivaló ma is érvényes. Az információ és az ember kapcsolata, és az ehhez kötődő attitűd szemernyit sem változott – így a mai néző, miközben jól szórakozik és sokszor magára ismer, ugyanarra eszmél végül: míg a körülöttünk zajló világra folyamatosan rezonálunk, nem vesszük észre, ami a közvetlen környezetünkben és bennünk történik” – mondja a rendező.
Az Adáshibát az ősbemutató óta több tucat nyelvre lefordították, tévéjáték és film is készült belőle, szinte az összes hazai színház műsorra vette, sőt rövid idő alatt nemzetközi hírnévre tett szert. Már 1971-ben Helsinkiben vitték színre, majd bejárta a világot. A szerző jelen volt a bemutatón Kassán, Szófiában, Olmützben, Leningrádban, Vlagyivosztokban, Moszkvában és Párizsban is, sőt Török- és Görögországban is látta a darabot.
„Sok szerzőhöz, akárhány művet is jegyez, egyetlen címet rendel a köztudat. Esetemben ez talán az Adáshiba, amit nem bánok, mert jelentős életélmény számomra. 52 éve kísér, a pályafutásomban fontos helyet foglal el. Eltaláltam valamit, ami szimbolizálja a jelenséget, amiben élünk. A nézői szokások megváltoztak, de a tömegkommunikáció légköre, lelkisége, szellemisége nem változott” – fogalmaz Szakonyi Károly.
A Játékszín csaknem negyven éve, 1984. decemberében mutatta be a darabot, amely most Vereckei Rita díszletében és jelmezeiben kelt ismét életre. Színpadon Gáspár Sándor, Zsurzs Kati és Lévay Viktória, Kovács Tamás, Varga Lili, Varga Ádám, Imre Krisztián és Kerekes József.
Előadások: 2022. június 13., 19., 20. Jegyek a jatekszin.jegy.hu oldalon.
Nyereményjáték – A helyesen válaszolók között 2 db páros jegyet sorsolunk ki a Játékszín június 13-i előadására. A válaszokat poszt alatti kommentekben várjuk, június 6., hétfő 24 óráig.
Kérdés: A szereplők közül kik láthatóak több előadásban is a Játékszín színpadán a 2021/2022-es évadban?
- A) Lévay Viktória, Varga Lili, Gáspár Sándor
- B) Zsurzs Kati, Varga Ádám, Kerekes József
- C) Varga Lili, Lévay Viktória, Zsurzs Kati