Ulysses Journey címmel kerül sor ír-magyar gitárzenei bemutatóra június 15-én a BMC-ben.
Száz éve, 1922-ben jelent meg James Joyce forradalmi regénye, a Ulysses, mely egyszerre kötődik a szerző révén Írországhoz, a könyv első kiadása kapcsán Franciaországhoz, és Magyarországhoz – a főszereplő, Leopold Bloom alakja révén.
A centenárium kapcsán, a kortárs komolyzenei gitárrepertoár bővítésének céljával hirdetett zeneszerzői pályázatot 2019-ben Koltai Katalin kezdeményezésére három intézmény, az írországi Contemporary Music Centre, a Budapest Music Center és Írország Nagykövetsége.
Számos, a klasszikus gitár idiomatikus határait feszegető, a hangszer karakterét árnyaló pályamunka érkezett be, melyből a zsűri tizenegy kompozíciót választott ki. A hazánkat képviselő komponisták közül Balogh Máté, Alessio Elia, Gryllus Samu, Szászi Petra, , az ír pályázók közül Daragh Black Hynes, Seán Clancy, Benjamin Dwyer, Gráinne Mulvey és Ian Wilson díjazott kompozíciói csendülnek fel ezen a koncerten a nemzetközileg elismert gitárművész, szólista és kamarazenész, Koltai Katalin, valamint Elizabeth Hilliard ír szopránénekes tolmácsolásában.
Koltai Katalin, gitárművész 2018-ban kezdte doktori kutatását az International Guitar Research Centre, University of Surrey ösztöndíjasaként. A kutatás fő célja, a gitár idiomatikus és technikai határainak kiszélesítése három fő területen keresztül, melyek, egy mágneses kapodaszter rendszerre épülő új gitártípus kifejlesztése, huszadik századi zongoradarabok gitárátiratainak elkészítése és nemzetközi együttműködés zeneszerzőkkel új kortárs gitárművek létrehozásában. A gitárművész a doktori kutatás keretében kifejlesztett egy mágnese kapodaszter rendszert és egy azt alkalmazó új gitár típust. Koltai Katalint hangszerfejlesztésre nem más, mint Ligeti zenéje, mégpedig a Musica ricercata című zongoraciklus inspirálta. A zongoraciklusban használt tételenként átalakuló hangrendszerhez hasonlóan, Katalin egy olyan gitárt szeretett volna kifejleszteni, amelyen az üres húrok az adott műhöz adaptálhatóak áthangolás nélkül. A 2020-ban kifejlesztett Ligeti Gitár (Koltai, 2021)és az alapelvet megtestesítő mágneses kapodaszter rendszer (Koltai, 2020) egy folyamatos átalakulásra képes új gitár hangzást tesz lehetővé. A koncerten elhangzó Bartók, Ligeti és Kurtág átiratok kizárólag ezen az új hangszeren teszik lehetővé az amúgy a hagyományos gitáron eljátszhatatlan zenei szövetet.