Budapest is csatlakozott a világ számos nagyvárosában megrendezendő egész napos Patti Smith Poetry Day rendezvénysorozathoz, mely október 1-jén zajlik hét helyszínen délelőtt 10 órától késő estig. Zenehallgató kapszulák, interaktív színház, akadálypálya-építés, improvizáció, performansz, szabad asszociációs séta, kiállítás, tánc, kerekasztal-beszélgetés, koncert: a Patti Smith-nap három szervezője közül Jónás Vera mesél a Freeszfe hallgatói rendezésében összeálló programokról.
– Patti Smith először nem igazán akarta, hogy egy róla elnevezett nap legyen Giorno és Baudleaire után. Honnan hallottatok arról, hogy a Pompidou Központ tematikus költészeti napokat szervez? Egyáltalán mi volt a budapesti Patti Smith Nap előzménye?
– Szervezőtársunk, Karnics Alina rendszeres kapcsolatban áll a Pompidou Központtal, ő tudott róla, hogy minden évben más költőt helyeznek fókuszba. Idén először választottak olyan művészt, aki még él. Teljesen megértem Patti Smith előzetes aggályait ezzel kapcsolatban, bár van egy szépsége annak, hogy valakit nem csak poszthumusz ünnepelnek, hanem még életében, amikor még aktív kapcsolata van közönségével. Miután tavaly ősszel láttam Pattit a Müpában, kitettem egy posztot, amiben leírtam, mekkora hatást tett rám a koncert. Másnap Alina rám írt, hogy csatlakozzunk ehhez a nemzetközi naphoz és rántsunk össze egy programsorozatot.
– Hogyan került a képbe a Freeszfe?
– Hárman vagyunk főszervezői a Patti Smith Napnak. Az imént említett Alina a program anyagi és háttérszerkezeti feladatait látja el, én a zenei és főleg a záró koncert szervezéséért felelek Porogi Dorka pedig a nap dramaturgiájáért felel, illetve a Freeszfe hallgatóinnak koordinálásában vállalt szerepet. Dorka egyébként tanít is a Freeszfe-n. A kitalálási fázis legelején éreztük, hogy Patti Smith személye és munkássága nagyban szól fiatal éveinek szabadságáról, ez a mentalitás követte őt egész életében, ezért szerettünk volna olyan művészekkel is dolgozni, akik szintén pályájuk elején vannak. Maga Patti is üzente a Pompidou Központon keresztül, hogy szeretné, ha a nap fiatalokat is mozgatna, nem csak azokat, akik jól ismerik, vagy akár kortársai. Nekem ez nagyon szimpatikus volt mindig is, imádom ezt a fajta kíváncsiságot és nyitottságot, ezzel szerettünk volna mi is menni.
– Majdnem egy év munkája, hogy összeállt ez a héthelyszínes programsorozat. Mi volt a koncepció, hogyan bontottátok ki a különböző ötleteket? Kik rendezik a véglegesített programokat?
– Rengeteget olvastunk, hallgattunk, sokat beszélgettünk találkozóinkon hármasban, aztán a rendezőinkkel. Én kifejezetten szeretek úgy ráhangolódni valamire, hogy csak játszunk és álmodozunk. Aztán lassan kezdett kirajzolódni a sok helyszín és azok adottságain keresztül, hogy az egész napos programon tényleg teljesen szabaddá engedhetjük a fantáziánkat. Az elsődleges művészi koncepciónk az volt, hogy ez a nap nem csak Patti Smith-ről fog szólni, hanem mindarról, amit az ő munkássága és szellemisége megidéz bennünk. Így lesz Újbudán sétáló színház a szabadságról (r.: Al-Farman Petra), zenehallgató kapszula installációk a Csokonai MűvHázban (r.: Csehi Rebeka), interaktív „sztárság” performansz a Marczibányi Művelődési Központban (r.: Gálhidy Sári), zenés jazz impro a Márai MűvHázban (r.: Birta Marci), táncperformansz a Francia Intézetben (r.: Juhász Maja, Farkas Dorka), és még gyerekprogrammal is készülünk az Eötvös 10-ben akadálypályával. A nap záróeseménye a Trafóban lesz, ahol egy kerekasztal-beszélgetést követően több, mint 10 fellépővel zárjuk programot (r.: Nyári Ádám).
– Jelen lesz a Pompidou részéről Boris Bergmann. Róla mit kell tudni?
– Boris költő, aki maga is dolgozott már együtt Pattivel. Rendkívül lelkes, a Trafós záró eseményen „belerendeztük” a műsorba, úgy éreztük a francia nyelv is jól passzol majd koncert-performansz színeivel.
– Reggel 10.00 órától késő estig Patti Smith inspirálta programok kerülnek a fókuszba. Patti Smith látta, miről szól a budapesti esemény?
– Pár hete kaptunk egy emailt, amiben Patti azt üzeni: „Any day is good for poetry!! That is fine with me.” Vagyis elolvasta a programot, látta a plakátot és mindent rendben talált. Majd kiugrottunk a bőrünkből, amikor olvastuk.
Patti Smith Nap
Közel hozni, valahogy más módon megszólítani a költészet iránt érdeklődőket – ezen dolgozik immár három éve a párizsi Pompidou Központ, amikor minden évben egy-egy emblematikus figura köré szervezi költészeti napját. 2020-ban John Giorno, 2021-ben Charles Baudelaire munkássága és öröksége állt a középpontban, idén ősszel pedig egy élő legenda, Patti Smith kerül a fókuszba. A világ számos nagyvárosában szintén megrendezik az egész napos Patti Smith Poetry Day rendezvénysorozatot, mely Budapesten október 1-jén zajlik hét helyszínen. Zenehallgató kapszulák, interaktív színház, akadálypálya-építés, improvizáció, performansz, szabad asszociációs séta, kiállítás, tánc, kerekasztal-beszélgetés, koncert, mindez a Freeszfe hallgatói rendezésében.
A délelőtt 10.00-től induló programok hét helyszínen zajlanak, amelyek minden korosztályt megszólítanak: a terézvárosi Eötvös 10-ben (VI. Eötvös u. 10.) hat-nyolc éves gyerekeket várnak egy akadálypálya megépítéséhez, ahol mindenki részese lehet a szabályok megállapításának. (10.00-12.00)
A rákospalotai Csokonai Művelődési Házban (XV. Eötvös u. 64-66.) Kapszulák címmel Patti Smith kevésbé ismert zenei anyagaira szeretné fordítani a figyelmet Csehi Rebeka rendező különböző „zenehallgató kapszulák” segítségével, melyek megtervezésére fiatal, néhány éve diplomázott és MA diploma előtt álló alkotókat kért fel, akik között megtalálható díszlettervező, médiaművész, grafikus, texiltervező és filmrendező. (10.00-16.00)
Az első kerületi MáraiKultban (Krisztina tér 1.) négy különböző műfajból érkező zenész – Wunderlich József (ének), Benkő Dávid (billentyű), Kollmann Gábor (szaxofon), Szendőfi Péter (dob) – zenei improvizációja hallható szövegekkel egy órában. (14.30-15.30) Rendező: Birta Márton.
Interaktív sétaszínház és performansz indul a Marczibányi téri Művelődési Központnál (II. Marczibányi tér 5/A). A regisztrációhoz kötött program elsősorban a színjátszáshoz kedvet érző, önismereti játékra fogékonyaknak ajánlott. A harminc perces interaktív séta során a nézők színházi helyzeteken keresztül, sok improvizációval szembesülnek azzal, hogy mit takar a sztárság, kiből lesz sztár, szabadság-e a sztárság vagy rabság. A csoportot fiatal, tapasztalt színészek vezetik. (Kezdési időpontok az öt turnusra: 15.05, 15.45, 16.25, 17.05, 17.45. Egy turnus létszáma: 10-12 fő.) Rendező: Gálhidy Sára.
Szabad asszociációs séta indul Újbudán az Insert szervezésében, ahol három csomópontot (1. kezdő, 2. útfelező, 3. találkozó) érintve szabadon választhatunk útvonalakat. A résztvevők a negyvenöt perces séta közben egy külön erre a célra készített hanganyag segítségével a saját és a kollektív szabadság problematikájához kapnak gondolati asszociációkat. Az inspirációs hanganyagot a meghatározott három dramaturgiai ponton magyar nyelvű, közvetlenül a hallgatóhoz címzett kérdések és feladatok szakítják meg. A séta végén egy közös zenés performansz során a résztvevők megalkothatják saját szabadság-leltárukat. Rendező: Al-Farman Petra.
Inspirációs forrássá válik a Francia Intézet (I. Fő u. 17.) tere is, mely a Patti Smith és Robert Mapplethorpe által inspirált kiállítótérből táncperformansz helyszínévé alakul át, ahol Juhász Maja és Farkas Dorka rendezésében – a táncosok segítségével megmozdulnak a képek. (16.30)
A Patti Smith Nap a Trafóban (IX. Liliom u. 41.) zárul egy kerekasztal-beszélgetéssel – Oltai Kata, Bagossy Júlia, Bihari Balázs és Zsigó Anna. Patti Smith mellett a hazai alternatív művész szcéna múltjáról és jelenéről, szabadság(harc)ról és ellenkultúráról beszélgetnek. (19.00)
A performansz-koncert kicsit olyan, mint Patti Smith: kicsit zene, kicsit poétika, kicsit társadalomtudomány, kicsit filozófia, kicsit színház, kicsit képzőművészet. Dramaturgiája a fellépők személyes történetei, szövegei alapján állnak össze, míg maguk az előadók is alkotássá fognak válni fények és vetítés segítségével. A fellépők: Barkóczi Noémi, Czitrom Ádám, Darvas Kristóf, Fekete Ádám, Hajdu Szabolcs, Horváth Benji, Jónás Vera, Lestyán Attila, Németh Juci, Sallai Laci, Szabó T. Anna, Szabó Veronika, Ujj Zsuzsi, Víg Mihály, a Soharóza kórus tagjai (20.30)
A programok szinte mind ingyenesek, némelyik regisztrációhoz kötött, jegyet csak az esti performansz-koncertre, a Trafó Nagytermébe kell váltani.