Akár átmenetileg, akár végérvényesen kerül abba a helyzetbe egy sportoló, hogy le kell mondania a sportról, ami addig az életét jelentette, az egészen biztos, hogy nincs könnyű helyzetben. Mi mindennel kell szembenéznie?
Merre tovább?
Az Onlinepszichológus.net pszichológus válaszol rovatában is választ kaphatunk erre a kérdésre, hogy biztosan a jó utat válasszuk. Az az egy azonban egészen biztos, hogy nem lesz igazán egyszerű a dolgunk.
Nem mindegy, hogy átmeneti helyzetről vagy végleges visszavonulásról beszélünk, ahogy az is hatalmas szerepet játszik, hogy a sportoló önként dönt-e így, avagy rákényszeríti valami. Az azonban egészen biztos, hogy komoly változásokkal kell szembenéznie, bármelyik helyzet is legyen igaz rá.
A karrier lezárása
Ha végleg búcsút kell mondani a korábbi pályának és életmódnak, az könnyen vezethet különféle problémákhoz. Az alkohol vagy más szerek használatától kezdve a személyiséget vagy például az étkezést érintő zavarok is gyakran előfordulnak. Amennyiben a búcsú önszántukból következik be, könnyebb a dolguk, azonban mindenféleképpen új irányokat kell találni az életben, amelyre az energiák irányulhatnak.
A váltás feldolgozásának folyamata nagyon hasonlít ahhoz, mint amikor a gyász szakaszaival kell megküzdenünk. Azonban új fókuszpontokra való rátalálással, főképp a korábbi célkitűzések teljesítése esetén megvalósítható a váltás.
Sajnos sokszor kell szembenézni olyan negatív kimenetelekkel is, mint a bizonyos életkor elérése, az edzővel kapcsolatos konfliktusok, illetve a sérülés vagy más, nem befolyásolható nehézségek. Értelemszerűen pszichésen nem egyforma nagyságú a megküzdés feladata a különféle helyzetekben.
Kényszerpihenő
Amikor csupán egy bizonyos ideig kell felhagyni a sportolással, az is komoly érzelmi, lelki megterhelésként jelentkezhet. Segítséget jelent ebben az esetben, ha megfelelő pszichés felkészítés történik, akár már a karrier megkezdése előtt, hiszen ez segítséget jelent az átmeneti szünetekkel való megküzdésben, illetve a sportolás befejeztével az új élethez történő alkalmazkodásban is. A hozzáértő sportpszichológus valódi kincset jelent ezekben a kérdésekben.
Megelőzés és támogatás
Pszichológusként mindkét feladat nagyon fontos. Az elengedhetetlen változásokra, az alkalmazkodás elkerülhetetlen voltára, valamint az életút perspektíváira előre is fel lehet készülni.
Számos olyan technika, illetve módszer létezik, amely hatékonyan támogatja az adaptációt, s megkönnyíti a nehéz élethelyzetet a sportoló számára. A sportszakpszichológus abban is segítséget tud nyújtani, hogy a változásban lévő értékek, prioritások a helyükre kerüljenek. Az identitás és a megvalósítható, illetve választható szerepek kulcsfontosságú kérdésnek számítanak ebből a szempontból, ahogy az önbizalom erősítése is. Terápiás módszerek segítségével megvalósulhat az újrakeretezés, és a krízis feldolgozhatóvá válik.