A diagnózist felállították Davosban: polikrízisek korát éljük. De milyen kiút lehetséges az egymástól független, mégis egymás hatásait erősítő világválságokból? Február 20. és 24. között Veszprém ad otthont az ötödik UNESCO MOST Téli Egyetemnek, ahol nemzetközi és magyar előadók keresik a lehetséges ellenszert a hibrid háborúk terjedésére, az éghajlatváltozásra, a világjárványokra, a globális migrációra, a kibernetikai kihívásokra, a növekvő társadalmi megosztottságra.
Ritka azon rendezvények sora, ahol szervesen illeszkedik közös programba az orosz inváziót előrelátó katonai szakértő, a klímavédelmi politikák kritikus szemlélője és a modern kommunikációs csatornák kutatója. Éppen ez a holisztikus szemléletmód teszi egyedivé a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének (iASK) idén ötödik alkalommal megrendezett téli egyetemét, melyben partnerük az UNESCO Kulturális Örökség-menedzsment és Fenntarthatósági Tanszéke, a Társadalomtudományok és Európa-Tanulmányok Intézete (ISES) Alapítvány és a Pannon Egyetem. Az UNESCO MOST Téli Egyetem fő célja megfelelő kereteket biztosítani a kulturális, tudományos és politikai élet képviselőinek eszmecseréjéhez a lehető legszélesebb körű hallgatóság részvétele mellett. A hagyományosan kőszegi rendezvény idén Európa Kulturális Fővárosa: Veszprém gazdag programajánlatát bővíti és színesíti.
Az UNESCO MOST Téli Egyetemen 16 ország csaknem 40 előadója mellett mintegy ötven ország több mint száz diákja néz szembe Európa és a világ aktuális problémáival. Központi kérdés lesz az ukrán-orosz háború világtörténelmi hatásának, hosszútávú következményeinek elemzése, valamint a katonai biztonsággal szemben az emberi biztonság fogalmának újragondolása. Emellett kiemelten foglalkoznak a környezeti válság és a migráció összetett problematikájával, a digitális technológiák alkalmazhatóságával, a közösségi média hatásmechanizmusával, a mesterséges intelligencia jövőjével, a digitális jóléttel és a traumák hosszútávon érvényesülő hatásával.
Az előadások a helyszínen és online is megtekinthetők. Részletek itt.
A rendezvény nyitó előadását Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke tartja. A tanácskozást videóüzenetben köszönti Shen Xiaomeng, az ENSZ Egyetem rektorhelyettese. Előadást tart mások mellett Gelencsér András, az MTA tagja, a Pannon Egyetem rektora, Sir Richard Shirreff katonai szakértő és a NATO európai főparancsnokságának nyugalmazott helyettese, a Háború Oroszországgal című nagysikerű könyv szerzője, Emil Brix nagykövet, a Bécsi Diplomáciai Akadémia igazgatója és Ernesto Ottone-Ramirez, az UNESCO kulturális főigazgató-helyettese. Miszlivetz Ferenc, az FTI-iASK igazgatója a háború tovagyűrűző hatásairól, lehetséges kimeneteléről fog beszélni. Az összetett kérdéskört elemző kerekasztal beszélgetést Szöllősi Nagy András, az FTI-iASK tudományos tanácsadója vezeti.
Teljes program itt érhető el.