Az energiaválság kapcsán nagyon sok szó esett az éltető napfény hasznosításáról. Nemcsak az épületek elektromos ellátását és melegvíz-szükségletét lehet azonban a napenergiával biztosítani, hanem bizony a napenergiával a medence vize is gazdaságosan és környezettudatosan fűthető. Akár naponta 1-3 fokkal is meg lehet emelni a medencében lévő víz hőmérsékletét. Ezzel pedig nem csupán a vizet lehet sokkal barátságosabbá tenni, hanem bizony a fürdési szezont is ki lehet tolni egy-egy hónappal. Ha emellett még kiegészítőként valaki szolártakarót is használ, akkor a hatás még sokkal jobb lehet.
Melegítő légpárnácskák
A Medence Óriás többféle szolártakarót is forgalmaz. Ez a remek találmány nagyon érdekes elven működik. Lényegében egy UV-stabilizált buborékfólia ez. Pont úgy néz ki, mint az a bizonyos pukkantós fólia, amit mindenki – ha a keze közé kerül – elkezd kipukkantgatni. A szolártakaróknál azonban ezt jobb, ha nem teszi senki. A víz tetejére kell ezt az okos terméket helyezni úgy, hogy a buborékos része érintkezzen a vízfelülettel. A nap a szolártakaró felső részét éri majd és felmelegíti a buborékokban lévő levegőt.
Ezek a kis légpárnácskák pedig ezt a plusz hőt közvetlenül a víznek adják át. A takaró és a víz közötti légréteg pedig extra hőszigetelőként is működik majd, és nem engedi elillanni a meleget a hűvösebb időszakokban, nappal vagy éjszaka.
Segít spórolni
A kültéri fűtött medencéknél akár a 40 százalékot is elérheti az energiamegtakarítás, de a beltéri medencék esetében még meg kell említeni az elektromos energia megtakarítást persze a fűtési energia megtakarítása mellett. Ennek oka, hogy a párátlanító berendezésnek ilyen esetekben ritkábban kell bekapcsolnia. Az anyagiak mellett az időfaktor is fontos, hiszen gyorsabban lehet majd így a medencében pancsolni, hiszen melegebb lesz benne a víz.
Ám azért is választják sokan a szolártakarót, mert ezzel sokkal inkább megakadályozható az ásványi anyagok kicsapódása a medence falára. A hab a tortán pedig még a medence takarítására fordított idő és energia csökkentése. Hiszen ha be van fedve a medence felülete, akkor a hulladékok sem kerülhetnek a vízbe.
Gazdag a szolártakarók választéka
A szolár medence takaró szinte mindegyik medencetípushoz alkalmazható, csak az nagyon fontos, hogy a takaró közvetlenül a víz tetején ússzon. Pontosan akkorának kell lennie, mint maga a medence, hogy a hőveszteséget ezzel minimálisra lehessen csökkenteni. Ma már beszerezhetők kész méretek, de maguk a medencetulajdonosok is kiszabhatják. Csak egy olló és a pontos méretek kellenek ehhez. Minél vastagabb egy szolártakaró anyaga, annál tartósabb és annál jobban tartja a hőt. Minél nagyobb a medence, annál vastagabb szolártakarót érdemes választani hozzá.
Remek ötlet szolártakarót használni a medencevíz melegítéséhez és melegen tartásához, gazdaságos és környezetbarát megoldás.