Manapság egyre többen választják az internetes rádióhallgatást a hagyományos analóg közvetítés helyett. Ez nem csoda, hiszen az online adásnak számos előnye van, ám még mindig kering néhány olyan információ a köztudatban, ami abszolút nem állja meg a helyét. Vegyünk is sorra is pár gyakori tévhitet, és nézzük meg, hogy melyik miért nem igaz!
Az internetes rádiózás bonyolult
Ezt a kifogást főleg azok hozzák fel, akik kevésbé gyakorlottak az internet használatában; jellemzően az idősebb korosztály tagjai. Viszont ez hatalmas tévedés, ugyanis az online rádiózás nagyon is egyszerű.
Keressünk rá például a böngészőnkben a MyOnlineRadio weboldalára, majd nyissuk meg a weboldalt! Rögtön a főoldalon látni fogunk egy terjedelmes listát a különféle rádiócsatornákról. Csak kattintsunk rá arra, amelyiket hallgatni szeretnénk, és már el is indul az adás, ráadásul kiváló minőségben!
Semmi bonyolult nem volt benne, igaz? Sőt, ha belegondolunk, ez sokkal egyszerűbb, mint a hagyományos rádiókészülékeken tekergetni a frekvenciakereső gombot, és igazgatni az antennát, hogy tiszta legyen a vétel.
Az online rádiózás drága
Tisztázzuk is rögtön: az internetes rádiókért nem kell külön fizetni! Ez nem olyan, mint a zenei streamingszolgáltatások, ahol csak havidíjért cserébe férünk hozzá a tartalmakhoz. Persze akadnak olyan weboldalak, ahol lehet prémium tagságot vásárolni a reklámmentességért cserébe, de enélkül is használható a szolgáltatás.
Az egyetlen dolog, ami pénzbe kerül az az internet-előfizetés, de mivel ezzel ma már nagyjából mindenki rendelkezik, ezért semmiféle pluszköltség nem fog terhelni. Sőt, ha nyilvános Wi-Fi hálózatot használunk, akkor pedig tényleg egy forintba sem kerül a rádióhallgatás.
Nagyon sok adatforgalmat használ
Tény, hogy a rádióadások hallgatása generál némi adatforgalmat, aminek a mennyisége a hangminőséggel párhuzamosan nő, de szó sincs arról, hogy egy órányi rádiózás súlyos GigaByte-okba kerülne.
Összehasonlítva a rádió sokkal kevesebb adatot fogyaszt, mintha például a YouTube-ról hallgatnánk zenét, ahol az eszköz a hang mellet a videót is letölti, akár 4K minőségben. No ez az, ami igazán fogyasztja az adatforgalmat.
Ha így is félünk attól, hogy hamar kimerítjük a havi keretet, akkor érdemes magasabb internetcsomagra vagy korlátlan előfizetésre váltani, hogy biztosan ne legyen gond.
Az online adás gyakran akadozik, ami miatt élvezhetetlen
Igen, valóban előfordulhat, hogy néha meg-megakad az adás, főleg ha a legnépszerűbb csatornák valamelyikét választjuk, ahol a magas hallgatói létszám miatt túlterhelődnek a szerverek. Viszont ezzel a rádiósok is tisztában vannak, ezért egyszerre több szerveren is közvetítenek.
Ha az egyiken azt tapasztaljuk, hogy szaggat az adás, csak próbáljunk ki egy másikat, valószínűleg megszűnik a probléma. Az ugyanis igen ritka jelenség, hogy egyidőben az összes szerver túlterhelt legyen.