A nagy remekművek esetén egyensúly mutatkozik a szavakba, illetve a hangjegyekbe foglalt művészi mondanivaló terén. Ha a 20-21. század magyar kórusirodalmát tekintjük, különösen érvényesül ez a tendencia. A Kodály Kórus Debrecen és karnagya Kocsis-Holper Zoltán ZeneKöltők koncertje, május 19-én 19:00 órától a BMC-ben is ezt támasztja alá: újdonságok, különlegességek és ismerős művek is felcsendülnek.
Közismert tény, hogy 2023 irodalmi évfordulókban különösen gazdag esztendő számunkra. A Petőfi 200 bicentenárium mellett Csokonai és Madách is kerek évfordulót ünnepel idén. Nem igényel különösebb magyarázatot, hogy egy kóruskoncert kapcsán miért is beszélünk írókról, költőkről. Az énekelt zene – dal, kórusmű, kantáta, oratórium, opera – alapja a szöveg, noha ennek meghatározó voltáról évszázadok óta éles viták folynak. Nem feladatunk eldönteni, hogy az irodalmi alap, vagy a megzenésítés az előbbre való, de azt talán kimondhatjuk, hogy a nagy remekművek esetén egyensúly mutatkozik a szavakba, illetve a hangjegyekbe foglalt művészi mondanivaló terén. Ha a 20-21. század magyar kórusirodalmát tekintjük, különösen érvényesül ez a tendencia.
Kodály és Bartók nyomában járva a magyar komponisták túlnyomó többsége különös gondot fordít(ott) arra, hogy értékes, magasrendű gondolatiságot hordozó szövegeket, verseket zenésítsen meg, a legjelentősebb költők gondolatait felhasználva. Ha Kodály nem rendelkezik olyan lenyűgözően hatalmas irodalmi műveltséggel, ma bizonyára ismeretlen lenne számunkra Gyulai Pál, Virág Benedek, Kisfaludy Sándor, vagy Gazdag Erzsi költészete.
De az évfordulók kapcsán feltétlenül említsük meg Kecskeméti Vég Mihályt is, akinek zsoltárparafrázisa nyomán épp 100 éve született meg Kodály Psalmus Hungaricusa. Ha Bartók nem mélyül el a szomszéd népek kultúrájában is, bizonyára nem jön létre a korszak másik nagy remeke a Cantata Profana. Tekintve, hogy az éneklés gyökerei a népi kultúrákba és a szakralitásba egyformán nyúlnak vissza, természetes, hogy ez a két terület is kimeríthetetlen forrást jelent a komponisták számára.
A Kodály Kórus Debrecen soron következő koncertje kapcsán jutottak eszembe a fenti gondolatok. Az énekkar és karnagya Kocsis-Holper Zoltán ezúttal is magasra tette a mércét, amikor a műsor összeállításánál a zenei minőséget és az irodalmi kvalitást egyenrangúan kezelte. Az ószövetségi Énekek énekétől Shakespeare-en át a 19-20-21.századi magyar irodalom legjobbait felölelő programban két ritkán hallható Petőfi megzenésítés is hallható lesz.
A Magyar nemzet Kodálytól érdemtelenül ritkán hangzik el, Gárdonyi Zoltán vegyeskara – melyet a Szeptember végén ihletett – pedig egyenesen felfedezésre vár. A Kodály Kórus fennállása során garmadával vállalta új művek ősbemutatóját. Ezúttal sem tesznek másként, Kecskés D. Balázs és Tóth Péter kompozícióit fogják útjára indítani.
De akik némileg berzenkednek az újdonságoktól és a ritkaságoktól, azok is megtalálják majd a fülüknek és lelküknek kedves harmóniákat és gondolatokat. További garanciát ad erre Balázs Árpád, Gyöngyösi Levente, Bella Máté és Barabás Árpád, vagy a költők közül Arany, Berzsenyi, Vörösmarty, Juhász Gyula Váci Mihály, Simon István és Kányádi Sándor. Győződjenek meg róla, hogy a Kodály Kórus Debrecen most is tartja a szavát, amikor szép verseket és emelkedett zenéket ígér! ZeneKöltők – május 19-én 19:00 órától a BMC-ben.
A Kodály Kórus május 19-i ZeneKöltők című koncertjére belépőjegyek kaphatók a kórus oldalán, az Interticket országos hálózatában és a BMC jegypénztárában.
ZeneKöltők – A líra ünnepe Petőfi Sándor 200 éves jubileuma tiszteletére
2023. május 19. péntek, 19:00 // BMC
Bővebb infó a koncertről ide kattintva.