A kéziszerszámok egyes fajtái már szinte időtlen idők óta könnyítik meg az emberek mindennapjait. Az egyik legelső darab nem más, mint a kalapács. Ha pedig már van kalapácsunk, csak egy kis továbbgondolással meg is születhet a véső.
Akárhogy is történt az eszköz feltalálása, nem nagyon túloztunk azzal, hogy ősréginek tituláltuk, ugyanis nagyjából időszámításunk előtt 8000 körül már nem volt egészen ismeretlen, igaz, ekkor még kovakőből készült. Hamarosan megjelentek a rézből és bronzból készülő változatai is, amelyeket fa és kő vésésére, formálásra alkalmaztak.
Mit tudhatunk a mai vésőkről?
Az Elefántszerszám.hu Webáruház minőségi vésői már nem hasonlítanak az eredeti alakra, amely markolat nélküli, viszont pengés kivitelben segítette a feladatok elvégzését. A mai formát a középkor vége felé nyerték el, s ekkor már a mai, modern eszközöket formázták.
Ma már vas vagy acél felhasználásával gyártják, felépítését tekintve egy markolat és a penge alkotja. Utóbbinak igen sokféle formája és mérete lehet, amely befolyásolja azt, hogy mire alkalmas, illetve az elnevezésére is hatással van. Akad például lapos véső vagy félholdvéső is.
Különböző anyagokat tudunk megmunkálni vele, miközben egyszerűen a kezünkkel vagy valamilyen más szerszámmal, például kalapáccsal erőt fejtünk ki. Gyakran használják ércek, különféle faanyagok, valamint kő alakítására.
A markolat szerepe
Értelemszerűen itt fogjuk meg az eszközt, ám jó, ha tudjuk, hogy alapvetően nem az volt a cél, hogy kényelmesebbé tegye a szerszámmal való munkát, hanem az, hogy kevesebb fémet kelljen beleinvesztálni az elkészítésébe.
A kétféle anyagot, a markolatét, valamint a pengéét többféleképpen rögzítik egymáshoz. Egyik módja az, amikor markolattüskét alkalmaznak, amire ráütik a nyelet. Ha a véső olyan típus, amit más szerszámmal ütnek a későbbiekben, akkor gyám is készül a tüske mellett, mert ez tartja meg a markolatot, hogy ne repedjen szét, és ne csússzon le a pengén.
A másik megoldás a markolathüvely, amikor is a markolat kúpos végét ütik bele a pengén kialakított, azonos formájú üregbe.
A legfontosabb vésőtípusok
A legáltalánosabban alkalmazott változat a laposvéső. Többféle feladatra is alkalmas, például tisztíthatunk és össze is illeszthetünk, emellett lyukat is véshetünk vele. Könnyen felismerhető nem csupán az alakjáról, hanem arról is, hogy hosszabb pengéje van, mint a többi fajtának. A csaplyukvéső a mély lyukakhoz lett kifejlesztve, kiválóan ellenáll az erős ütéseknek is.
A mély lyukakat a sarkalatvésővel tudjuk egyszerűen megtisztítani, de ezeket illesztések kialakításához is használjuk. Ezt a típust egyáltalán nem szabad ütéssel alkalmazni. Illesztésekhez nagyon jó a mintakészítő véső is, aminek különleges nyakkialakítása lehetővé teszi a nehezen elérhető részek megmunkálását is.
A kanálvésővel üregeket alakíthatunk ki. Ennek a fajtának sok változata van, a horonyvésők és az üregelők is ide tartoznak. Válasszunk ezek közül mindig a feladatainknak megfelelően.