Ízületi- és izomproblémákkal, különféle sérülésekkel, valamint krónikus fájdalommal is gyakorta szembesülhetünk. Ma két közismert terápiát ajánlanak ezekben az esetekben, az egyik a gyógytorna a másik pedig a manuálterápia. Mind a kettő terület a mozgásszervi problémákkal foglalkozik és arra összpontosít, azonban létezik különbség a két kezelés között. Mikor érdemes az egyiket és mikor a másikat választani?
Manuálterápia
Egy olyan terápia, ahol a mozgásszervrendszert kézi kezelésekkel gyógyítják. A szakember speciális technikák alkalmazásával az izmok, az idegek és az ízületek problémáit hozza helyre. A szövetek nyújtása, a mobilizáció, az ízületek helyreállítása és az izomlazítás is megtörténik a kezelések alatt. Ez a módszer összpontosít a fizikai problémák kezelésére, a test teljesítményének optimalizálására és arra, hogy az ízületi, valamint az izom rendszer helyreálljon. A szakember célja, hogy a páciens fájdalmai csökkenjenek és nőjön az aktivitása. Az eredmények már a kezelések után szinte azonnal érezhetők. Ez a manuálterápia lényege.
Gyógytorna
A gyógytorna csak a páciensek aktív részvételével valósulhat meg. Ez a módszer szintén a test mozgásszervrendszerének kezelésére szolgál. A gyógytornász különféle technikákat és gyakorlatokat ajánl, amelyeket akár otthon is el lehet végezni, nem szükséges a rendelőben személyesen megjelenni. A célzottan az izmok fejlesztésére és a testtartás javítására szolgáló feladatsorok könnyedén beilleszthetők a hétköznapi teendők közé. A cél az, hogy erősödjenek az izmok és növeljük a rugalmasságot, valamint a mozgékonyságot és ha lehet megelőzzük a sérüléseket. Természetesen fájdalom esetén csökkennek a tünetek és a testi funkciók is javulnak. Ez egy hosszabb távú terápia, amelynek a lényege, hogy vagy rendszeresen el kell járnunk a szakemberhez, vagy mi magunk otthon végezzük el nap, mint nap az edzésprogramokat.
A fent leírtakból már könnyű átlátni, hogy pontosan mi a két kezelés közötti különbség, de most vegyük is sorra:
Kézi kezelés vs. aktív részvétel
A legnyilvánvalóbb különbség ebben nyilvánul meg, hiszen amíg a gyógytorna kimenetele nagyban függ a pácienstől is, addig a manuálterápia csupán pár alkalomról szól, amelynek során a terapeuta önállóan végzi el a kezeléseket. A gyógytorna során a betegek együtt dolgoznak a gyógytornászokkal és maguk végzik el a gyakorlatokat.
A kezelések intenzitása
A manuálterápia, mint már írtuk rövidebb időtartam alatt elvégezhető és egy igen intenzív terápia, így nagyon hatékonyan kezeli a problémákat. A gyógytorna egy hosszabb távú és kevésbé intenzív kezelési módszer.
A problémák fajtája
Mivel mind a kettő terápia az ízület- és izomproblémákra összpontosít, ezért nehéz különbséget tenni a kettő között, hogy mikor melyik kezelés lehet a megfelelő. A manuálterápia azonban a fájdalmat szinte azonnal enyhíti, míg a gyógytorna csak hosszabb távon hozza meg a várva várt eredményt.