A téli gumi felrakása a fagyos, hideg, csúszós időszakban a biztonságos közlekedés alapja. Nagyon fontos rá figyelni, hogy kizárólag jó állapotú és minőségű abroncsokkal induljunk útnak. Időnként, körülbelül 4-5 évente azonban eljöhet az idő, hogy újakra lesz szükség. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a legdrágább típust kell megvenni, mert az lenne a legjobb. Sőt, kifejezetten sok akció található a piacon, amelyekre megéri lecsapni.
Mikor kell felrakni a téli gumit?
Megoszlanak a vélemények róla, mikortól kell téli gumit használni. Ha a nemzetközi trendeket nézzük, akkor sok nyugati országban november 15-től április 15-ig kötelező. Magyarországon nincs érvényben ilyen szabály, de általánosságban a novemberi időszak az, amikortól már ajánlott felrakni őket. Aki kicsit előrelátóbb, már október közepe-végén elintézi a dolgot.
Persze az időjárás kiszámíthatatlan, ezért létezik egy ún. 7°C fokos szabály is. Ennek értelmében, ha a hőmérséklet tartósan 7°C alá esik, erősen javasolt a téli gumik használata. Jobb előbb felrakni, mint később. Téli gumival inkább lehet melegebb időben közlekedni, mint fordítva. Ez az autósok közös felelőssége.
Milyen típusú téli gumit vegyünk?
A megfelelő gumiabroncsok kiválasztásához először is fontos megismerni a szükséges abroncsméretet. Az abroncs méretei számos információt tartalmaznak, mint a szélesség, magasság, átmérő, terhelési index és sebességminősítés. A gumik oldalfalán megtalálhatóak ezek az adatok egységes sorrendben, például „225/45R17 96V” jelöléssel, ahol a számok a következőket jelentik: az abroncs szélessége, a magasság és szélesség aránya, a szerkezet típusa, az abroncs belső átmérője, a terhelési index és a sebességminősítés.
Az abroncs pontos méretei nagyon fontosak a biztonságos és hatékony téli vezetéshez. Az abroncs méretének meg kell egyeznie a nyári abroncsok méretével, és a terhelési index lehet ugyanakkora vagy nagyobb. A téli abroncsok sebességindexe lehet alacsonyabb, ami jobban megfelel a téli vezetési körülményeknek. Az 3PMSF jelölés a valódi téli abroncs ismérve, amit uniós szabályzatban rögzítettek, és hidegebb időben biztosítja a megfelelő tapadást.
Az „M+S” rövidítés a „Mud and Snow” (sár és hó) kifejezésből származik, és bár számos gumiabroncsra fel van tüntetve, nincs egységes szabvány, amely kötelezővé tenné ezt a jelölést. Ezért az „M+S” jelzés önmagában nem garancia a téli használathoz. A „hópihe” szimbólum viszont csak akkor használható, ha a gumiabroncsok teljesítik a hó és jég tapadási szabványokat, és ezért megbízhatóbbak a téli vezetés során.
Amennyiben az autógyártó többféle méretet is ajánl autójára, akkor érdemes inkább a keskenyebb méretű gumikat választani. Ezek a típusok ugyanis nagyobb felületi nyomást gyakorolnak a talajra, nedves úton jobb tapadást eredményeznek, és kevésbé hajlamosak csúszni.
Hol találhatunk akciós téli gumit?
A téli gumik méretének meghatározása után például egy online abroncskereső segítségével választhatjuk ki a megfelelő téli abroncsokat, amelyek az autóhoz és a vezetési stílushoz leginkább passzolnak. Sokaknak segített már a Gumidirekt akciós téligumi keresője. Termékcsoportra, méretre, gyártóra és akár mintázatra is lehet szűrni, így pár kattintással kiválasztható az új téli gumi.