A 12. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál keretében november 29-én 16 órától kerül sor Josh Aronson dokumentumfilmjének ingyenes vetítéséra a Bálint Házban.
Sokszor előfordul, hogy jelentős eseményeknek nyoma vész a történelem viharában. Ilyen történet Bronislaw Huberman élete és az önálló zsidó állam kultúrájának megteremtéséért folytatott küzdelme, melyet Josh Aronson filmje idéz meg.
Bronislaw Huberman Lengyelországban született. Tehetsége hamar megmutatkozott, csodagyerekként aratta sikereit Európa pódiumain. Azután sorsa egészen más fordulatot vett.
Az antiszemitizmus európai térnyerése megváltoztatta a művész életét. Ettől kezdve minden energiáját arra fordította, hogy zsidó muzsikus kollégáit kimentse a fenyegető veszély elől. Az ötlet: európai muzsikusokból álló zenekar létrehozása az ősi földön, Palesztinában. A film 4 éves küzdelmét mutatja be, melynek eredménye nemcsak közel ezer élet megmentése, hanem egy új ország új kultúrájának megteremtése volt.
Hetvenöt éve, 1948. május 14-én Dávid Ben-Gurion miniszterelnök kikiáltotta a szabad és független Ciont, azaz Izrael államát. Az évforduló alkalom a visszatekintésre.
Az ingyenes filmvetítés a és a Bársony Ágnes zenei filmklub keretein belül valósul meg. Az ünnepi vetítés után Bársony Ágnes zenei szerkesztő ad elő a látottakról.