Az emberek már időtlen idők óta ösztönösen vonzódnak az állatokhoz, nem véletlen, hogy napjainkban is igen magas az állattartók száma. Kis kedvenceink rengeteget tesznek értünk, és jó hatással vannak a mentális egészségünkre.
Azonban a pszichoterápia során résztvevő állatok még ennél is többet tudnak nyújtani számunkra.
Hogyan működik ez a hatás?
Manapság sokan panaszkodnak arra, hogy az emberek eltávolodtak egymástól, és valóban, az internet térnyerésével, és az okoseszközök elterjedésével egy olyan új világ épült, amelyben kevesebb a találkozás, s az emberi viszonyokat is más vonások jellemzik. Az online térben megvalósuló kapcsolatokból hiányoznak bizonyos fontos ingerek, mint amit a tapintás, illetve a szaglás révén élhetünk át.
Az állatokkal történő kapcsolódásban azonban teljes értékű az élmény ebből a szempontból, amely aztán rengeteg kedvező ingert biztosít nekünk.
Már az ókorban is tudták!
Homérosz volt az, aki leírta azt a megfigyelést, hogy az állatok tartása hozzájárul az emberek mentális és fizikai egészségéhez is. Elterjedt volt az a nézet is, hogy ha kutyát tartanak, az oltalmat nyújt a megőrüléssel szemben. A 19. század volt az a pont, ahol már rehabilitációként vetették be azt, hogy állatokról kellett gondoskodni. Az állatasszisztált terápia azonban csak a következő században kezdett el virágozni, mégpedig kórházi, mentálhigiénés keretek között.
Mára már többféle irányzata is létezik, attól függően, hogy milyen formában és céllal történik meg az állatok bevonása egy adott folyamatba. Eszerint például bevethetik ezt a módszert a jobb életminőség érdekében, illetve a magányosság mérséklése miatt. De használják pedagógusi munka keretében is, az eredmény pedig a csökkent teljesítményszorongás és a jobb osztályközösség lehet, de kedvező hatással van a tudás elmélyítése szempontjából is.
A konkrét állatasszisztált terápia esetében azonban egy terápiás cél eléréséért dolgozik együtt a szakember, a kliens, valamint a speciális kiképzést kapott, sőt, akár vizsgát is teljesített állat. Ezek az állatok többfélék lehetnek, s kifejezetten e célra válogatják ki őket már kölyökként, ugyanis elvárás velük szemben, hogy a temperamentumuk kiegyensúlyozott legyen, és nehéz szituációban se reagáljanak félelemmel vagy agresszióval.
A házi kedvencek is sokat segíthetnek
Az otthon nevelt állatokat többnyire más szempontok alapján választjuk ki, de ez még nem jelenti azt, hogy ne volna nagyon értékes a jelenlétük a számunkra. Amennyiben megfelelő jellemmel bírnak, akkor házi kedvenceink is gazdagabbá és jobbá tehetik az életünket. Lelkileg is pozitívan hatnak ránk, csökkentik a szorongásunkat, növelik az önbizalmunkat, enyhítik még a pszichés gondjainkat, illetve azok tüneteit is.
Akár kedvtelésből tartunk háziállatot, akár állatasszisztált terápiában veszünk részt, rengeteget kaphatunk ezektől a csodálatos lényektől.