Nyitott színház, közösségi színház, kollektív alkotás – egykor és most. Beszélgetés színházi legendákról és mai törekvésekről a Selinunte Kiadó rendhagyó könyvbemutatóján a Magyar Színházi Társaság színházszakmai beszélgetéssorozatán, február 10-én.
A Selinunte színházi könyvkiadó alapvető feladatának tartja az elmúlt évtizedek legfontosabb műhelyeinek, alkotóinak bemutatását, s ezzel a színházi emlékezet életben tartását. Ezt a célt szolgálja a három éve indult a Mesterek és műhelyek című sorozat. Ebben eddig négy könyv jelent meg. Fodor Tamás és a Stúdió „K” működését két kötet mutatja be. A Paál István vezette Szegedi Egyetemi Színpadról szól a Nyitott színház című kiadvány.
Az Ács János színháza című kötet a rendező pályáját a Szegedi Egyetemi Színpadtól a legendás Marat/Sade-ig tekinti át. Ezek a könyvek, amellett hogy felidéznek régi előadásokat, emlékezetes alkotói és színészi teljesítményeket, számos kérdést is felvetnek, amelyek nemcsak a múltra vonatkoznak, hanem a jelenkor számára is érdekesek lehetnek. Ezek megbeszélésére, továbbgondolására teszünk kísérletet a rendhagyó könyvbemutatóval, amelyen elsősorban nem a könyvekről, hanem a bennük felvetett problémákról lesz szó.
A program első része az egykori legendás színházi műhelyek működését és örökségük tovább élését tekinti át. A beszélgetés résztvevői Nánay István, a Nyitott színház című könyv szerzője, a 60-as, 70-es évek amatőr színházának elmélyült ismerője; Fodor Tamás színész, rendező, a Stúdió „K” alapítója és Árkosi Árpád a Szegedi Egyetemi Színpad egykori tagjai, majd vezetője. A beszélgetést Sándor L. István, a Selinunte Kiadó vezetője, a Fodor Tamásról és Ács Jánosról szóló könyvek szerzője vezet.
A program második részében azt a kérdést tesszük fel, hogy a nyitott színház, a közösségi színház, a kollektív alkotás eszményének vannak-e mai követői, illetve hogy az efféle a törekvéseknek milyen esélyei vannak a jelenkor társadalmi és kulturális viszonyok között. A beszélgetés résztvevői Pass Andrea író, rendező, Patonay Anita drámatanár és Zsigó Anna dramaturg. A könyvek a helyszínen kedvezményesen kaphatók, vagy megrendelhetők a Színházi könyvek oldalán.
- A könyvbemutató ideje: 2024. február 10. (szombat) 16 óra
- Helyszíne: Pinceszínház (1093 Budapest, Török Pál utca 3.
Az esemény élőben követhető a Magyar Színházi Társaság, a Jó kérdés és a Papageno Facebook-oldalain, illetve a Papageno Vimeo-csatornáján.