Több mint 40 vállalat, művészeti társulat és mecénás pályázott 2023-ban az Art is Business Díjra, többek között olyanok, mint a KMPG, a VIWA Vitaminwater, a Veolia Energia és a MaxCity. A Képező Művészeti Galériában február 29-én 18 órakor tartják az Art is Business évindító Connections eseményét, amelyen Liptay Gabriella, a KPMG marketing- és kommunikációs igazgatója; Kaszás Attila, a VIWA vitaminwater ügyvezetője; Oláh Ágnes, a Veolia Energia marketingvezetője és Kovács Zsófia, a MaxCity centermenedzsere mutatják be a művészeti szereplőkkel közös értékek mentén megalkotott projektjeiket, melyek a művészi értékek megjelenítése mellett a vállalat megítélését, a munkatársak elkötelezettségét és érzékenységét is megváltoztatták.
Rendkívül fontos bemutatni azokat a projekteket, amelyek a művészeti és a vállalati szereplők közös értékeken alapuló gondolataiból születnek meg. Ezért hozta létre Balogh Máté 2019-ben az Art is Business Díjat, hogy kiderüljön, mely vállalatok, magánemberek és települések gondolkodtak komolyan a művészeti világgal való együttműködésről az adott évben. A 2023-as Art is Business Díjra 43 pályázat és jelölés érkezett, amelyek közül 5 kategóriában adtak át elismeréseket. Február 29-i Connections: Üzleti siker a művészetben – Kivételes művészeti projektek a vállalati szférában című eseményükre olyan korábbi pályázati jelölteket hívtak meg, akik művészeti projektjeikkel a tavalyi díjazottak mellett magas pontszámokat értek el a zsűrizési folyamat során, és úgy gondolják, muszáj róluk beszélni.
A Connections események hagyományaihoz híven a művészeti pitch sorozat is folytatódik, aminek célja, hogy minél több kulturális értéket, azaz projektet/társulatot/intézményt/ügyet mutassanak be annak érdekében, hogy összekapcsolódások és együttműködések szökkenhessenek szárba. Ez alkalommal a művészeti pitchet a Fiatal Drámaírók Háza tartja, ami a legújabb drámaíró generáció befogadó műhelye és produkciós irodája.
- Időpont: 2024. február 29. csütörtök 18.00 (vége: 20.30)
- Helyszín: Képező – Művészeti Galéria (1024 Budapest, Keleti Károly utca 13/a)
Az Art is Business olyan platform, amelyen találkozhatnak a vállalati, magán- és művészeti szcéna szereplői, és az itt megosztott tudásból együttműködések jöhetnek létre. Ennek eszközei az Art is Business print és online média, a Connections események, az Art is Business Díj, a vállalati és művészeti képzések, az Art and Events ügynökségi szolgáltatás, valamint az Art is Business közössége és Baráti köre. www.artibusiness.hu
A VIWA Vitaminwater 2013-as indulása óta foglalkozik művészeti együttműködésekkel: ez magába foglalja filmek, színházak, tánctársulatok, könnyűzenei előadások, kiállítások, művészek és divattervezők támogatását is. A vállalat olyan produkciók létrejöttét támogatta többek között, mint a Lepattanó című független film Scherer Péter és Mucsi Zoltán főszereplésével. Ezenkívül a Recirquel táncegyüttest és a Duda Éva Társulatot is szponzorálták. Jövőbeli céljaik között szerepel, hogy a termékeik fejlesztési folyamatába is bevonjanak bizonyos művészeti ágakat. Céljuk, hogy a jövőben kiemelt szerepet kapjon a művészeti projektek támogatása.
A MaxCity galériáját, a Gallery Maxot 2020-ban alapították azzal a céllal, hogy teret biztosítsanak a hazai kortárs művészet számára. 2021 szeptemberében indult útjára a MAX Art Incubator programsorozat, melynek keretében számos különleges, látványos és tartalmas előadást élvezhettek az látogatók. A hely és a koncepció érdekessége az a törekvés, hogy nem csupán kész produkciók, hanem izgalmasnak ígérkező kísérleti és kollaborációs projektek számára is teret adjon.
A Veolia Energia Magyarország pécsi leányvállalata, a Pannon Hőerőmű Zrt. 2022-ben és 2023-ban is hat-hat millió forinttal támogatta a pécsi Zsolnay Fényfesztivál megvalósítását. A Fény Útja egyik leglátványosabb helyszínének, a Dzsámi adatvizualizációs fényalkotásának létrejöttét szponzorálta. A fesztivál szervezői cserébe felajánlották a fényfestés mint megjelenési forma lehetőségét. A projekt keretében a Besnyő Dániel vezette Centrum Production csapata készített egy fényművészeti alkotást: a Pannon Hőerőmű különböző funkciójú és architektúrájú épületeit használták vászonként a fényfestéshez.
A KPMG csakúgy, mint tavalyelőtt, a Pride hónapjában 2023-ban is kiállítást rendezett Váci úti irodaházában. A tárlat a Befogadás, sokszínűség és méltányosság kérdéseit járta körül négy magyar képzőművész munkáinak segítségével. A KPMG alapértékeinek egyike: olyan vállalati kultúra megteremtése, ahol mindenki biztonságban érzi magát, és képes kibontakozni, sikereket elérni. Programsorozattal hívták fel a figyelmet az LMBTQ+ emberek befogadására és a nyitott vállalati kultúra fontosságára.
Az Art is Business olyan értékteremtő és -megóvó platform, amely lehetőséget kínál arra, hogy a művészeti és az üzleti gondolkodók találkozzanak és együttműködéseket hozhassanak létre. Ennek egyik legfontosabb állomása az Art is Business Díj, amelyet 2019 óta hirdet meg azzal a szándékkal, hogy az adott év kiemelkedő cégeit, magánembereit és művészeti szereplőit elismerje.
Az előző években olyan magánemberek, vállalatok és városok érdemelték ki a díjat, mint Dinyés Dániel, Gergye Krisztián, Horgas Eszter, Polgár András, Radnóti Zsuzsa, Rényi Andrea, a B.Braun Magyarország, a BMW Magyarország, az Intelligent Power Solutions, a KPMG, a Magyar Telekom, a Mastercard, a Vylyan Pincészet, Pécs és Nyíregyháza.
2023-ban a díj megújult és az eddigi pályázati és kiválasztási metódus frissült, a fókuszterület bővült; a díj odaítéléséről pedig több szakterületet képviselő kuratórium döntött. Az 5. Art is Business Díjat 2023-ban vállalati kategóriában a Káli Art Inn, vállalati projekt kategóriában az Egis Gyógyszergyár Zrt., innovatív művészeti kezdeményezés kategóriában a Duda Éva Társulat, forprofit mecénás kategóriában Sófi József biológus, felelős vállalati vezető kategóriában pedig Gazsi Zoltán, az Eisberg Magyarország ügyvezető igazgtója nyerte.
Az Art is Business Connections eseményeik során aktuális és fontos kérdésekre keresik a válaszokat olyan példértékű vállalati, kulturális és magánszektor szereplőinek segítségével, akik gyakorlati tapasztalattal rendelkeznek a felek együttműködésében. A Connections eseményeket több alkalommal szervezik meg magyar, illetve angol nyelven, és mellettük több, csak az Art is Business Baráti kör számára összeállított programot is kínálnak.
2024-ben olyan témákra keresik majd a válaszokat, mint az ügyvédi irodák és a művészet találkozása, az osztrák művészeti és üzleti együttműködések, a jövő menedzser generációja és a művészet, hazai és nemzetközi építőipari beruházások, spanyol művészeti és üzleti együttműködések, kulturális kommunikáció, tech vállalatok a kulturális piacon és az ESG.