Június 1-jén, szombaton ismét exkluzív tárlatvezetéssel, irodalmi programmal és koncerttel jelentkezik a Ludwig Lounge a Ludwig Múzeumban.
A szombati programsor ezúttal a Kis magyar kockológia. A modernitás hajlékai a Kádár-korszakban című kiállításhoz kapcsolódik. A válogatás alapgondolata egy mindannyiunk számára ismerős, csaknem hétköznapi építészeti jelenség, a jellegzetes kockaház, az úgynevezett Kádár-kocka mint a modernizáció építészeti kifejeződésének megjelenítése. A kiállítás változatos művészeti médiumok segítségével mutatja be a háztípus eredetét, átalakulását, valamint hatását a magyarországi vizuális kultúra történetében.
Délután négytől Vitáris Iván, az Ivan & The Parazol budapesti rockzenekar énekese és frontembere tart személyes tárlatvezetést. Iván eredeti végzettsége alapján formatervező, és egészen fiatal kora óta érdekli a képzőművészet, a dizájn és a történelem kapcsolata. A Kádár-kor zenei és kulturális örökségéhez fűződő kutatás és kérdésfeltevés fontos helyet foglal el az életében, és bár a korszakot nem élte meg, tárlatvezetése során arra tesz kísérletet, hogy jobban megérthessük ezt a korszakot, és azt, hogy ennek milyen ma is érezhető hatása van Magyarországon.
Ezt követően Szalai András tart előadást „Az én házam, az én vágyam” címmel. „A családi ház – elvileg – nem (nagy)polgári villa. A villának mégis rokona. Ahogyan a múlt századi és századfordulós villa afféle »kiskastély« – esetleg kúria vagy udvarház –, úgy a családi ház is amolyan »kisvilla«-féle, vagy legalábbis annak szeretne látszani. Gesztusaiban igyekszik tehetősebb rokonát és mintaképét utánozni, mint kispolgár a nagypolgárt. Pontosabban igyekezett, amíg volt mit utánoznia. Amikor még volt polgári villa, amelyik historizáló, esetleg svájci vagy angol mintát követett, vagy szecessziós, magyaros formát öltött, s végül szolidan modern lett.”
18 órától Borda Réka és Krusovszky Dénes írókkal beszélget Valuska László a 20. század egyik legmeghatározóbb, épp ezért legnagyobb hatású építészeti jelenségétől elrugaszkodva az alkotás és a tér, a hétköznapi tárgyak és az emlékezet, az elbeszélés és az épület, a reprezentáció és a szembenézés viszonyairól.
A programsort Barabás Lőrinc szólókoncertje zárja. A trombitás és zeneszerző a budapesti improvizatív zenei élet egyik meghatározó szereplője, 2007 óta tizenkét albumot adott ki különböző zenekaraival, illetve szólóban. Rendszeresen turnézik Európában és az Egyesült Államokban.
Szóló live actjében a kortárs, részben improvizatív szerzeményeinek megszólaltatásához a trombitán kívül zongorát és szintetizátort, loop stationt és hangmodulátorokat használ. Olykor meditatív hangulatot teremt, máskor a dance vagy az elektronika irányába mozdul el, de a jazzes vagy a klasszikusabb játékmódnak sem fordít hátat.
Az eseménnyel kapcsolatos további információk itt érhetők el. A jegyvásárlás ide kattintva érhető el.