Miranda Liu hegedűművésznő hat évvel ezelőtt indította el programsorozatát (korábbi néven New Millennium International Chamber Music Festival and Academy), ami a kamarazenét és annak leghitelesebb bemutatását, valamint a tehetségek felkarolását helyezte középpontba. Magyarország legfiatalabb koncertmestere évek óta fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a zene segítségével országokat, művészeti ágakat kössön össze.
A 2024. augusztus 26. és szeptember 1. közötti időszakban tíz kamaraesten csendülnek fel ismert és kevésbé ismert szerzők alkotásai nemzetközileg elismert művészek tolmácsolásában. A nyitókoncerten például Beethoven sokak által legelbűvölőbbnek tartott hegedű-zongora szonátája, valamint kései vonósnégyeseinek egyike hangzik el. A Kontrasztok címet viselő második koncerten Bartók Béla kiforrott alkotói korszakának két kamaraműve kerül párhuzamba az ifjú Dohnányi Ernő, illetve az ifjú Ligeti György egy-egy korai kompozíciójával.
A Cseh Zenei Év alkalmából két fontos cseh zeneszerző iránti tisztelet kap főszerepet az augusztus 29-ei és 30-ai kamaraesten, ahol Antonín Dvořák halálának a 120., és Josef Suk születésének a 150. évfordulóján emlékezünk. Az idei kínálatból sem hiányozhat a latin-amerikai temperamentum. Igazi zenei csemegét ígérnek a világhíres Astor Piazzolla tangói mellett Camargo Guarneri, Alberto Ginastera, és Manuel Ponce hasonlóan brilliáns szerzeményei.
A fesztiválon Miranda Liu és az általa vezetett V4 Vonósnégyes mellett olyan művészek lépnek fel, akik a zenei élet kiválóságai és többszörös versenygyőztesek. Többek között két kiváló zongoraművész, a Zeneakadémia docense, Borbély László zongoraművész és a kétszeres Liszt-verseny díjazott zongoraművész, Ilya Kondratiev, szóló zongorakoncerteket adnak augusztus 30-án és szeptember 1-én.
Hozzájuk csatlakoznak Daniel Rumler (Szlovákia) és Alexandra Tirsu (Ausztria/Moldavia) hegedűművészek, Tomáš Krejbich (Csehország) brácsaművész, Adolfo Gutiérrez Arenas (Spanyolország) és Bartosz Koziak (Lengyelország) csellóművészek, Adriana Ferreira (Portugál) és Győri Noémi fuvolaművészek, Pálfi Csaba klarinétművész és a Bennewitz Quartet (Csehország). A művészek nemzetközi mesterkurzusaira még augusztus 10-ig lehet jelentkezni a fesztivál honlapján, ide kattintva.
A fesztivál egyik missziója a 2019-es alapítása óta a mai zene reflektorfénybe helyezése a műsoraiban. Augusztus 31-én Eötvös Péterre, a XX. és XXI. századi zenetörténet egyik legnagyobb alakjára emlékszünk. A műsorban Eötvös Péter művein kívül négy fiatal magyar zeneszerző (Horváth Bálint, Kedves Csanád, Tornyai Péter, Vajda Gergely) egy-egy új, Eötvös Péter emlékének szentelt művének az ősbemutatójára kerül sor a MiraTone Fesztivál és Akadémia művészei előadásában.
A MiraTone Fesztivál és Akadémia záróeseménye igazi tűzijátéknak ígérkezik. A finálé műsorán Mozart, Brahms, Franz Doppler és Richard Strauss-művek szerepelnek, a házigazda V4 Vonósnégyes tagjai és a művésztanárok ezzel búcsúznak a Fesztivál közönségétől. A koncertekre a jegyek kezelési költség nélkül ide kattintva válthatók.
A kamarazenei koncerteknek a FUGA – Budapesti Építészeti Központ – ad otthont. A helyszínválasztás jól illeszkedik Miranda koncepciójába, hiszen az intézmény elsőrendű üzenete, hogy az építészet a kultúra elválaszthatatlan része. Ez összhangban áll a fiatal koncertmester ars poeticájával, miszerint a különböző országok és művészeti ágak kapcsolatát erősíteni kell. Miranda Liu által megálmodott kamarazenei fesztivál, a MiraTone Fesztivál és Akadémia, kiemelkedik a megrendezésre kerülő hasonló zenei események közül. Ezt bizonyítja, hogy más országokban is sikeres, a kurzusokra jelentkezők száma évről évre rekordot dönt.