A balett tartást ad, fegyelmezettségre és céltudatosságra nevel, ugyanakkor egy olyan különleges, varázslatos mesevilágba repít, amely azonnal rabul ejti a gyermekek szívét – mondja Viktoria Podolskaya, a Veszprémben oktató orosz származású mesternő, aki szerint a rangos nemzetközi versenyek az amatőr táncosoknak is nagyon fontosak. A veszprémi Hungarian Ballet Grand Prix szakmai házigazdájaként Podolskaya jelenleg is nagy erőbedobással készíti fel a növendékeit a június végén debütáló, 7 és 18 éves kor közötti gyermekeknek és fiataloknak meghirdetett balettversenyre.
„Amikor 2008-ban elkezdtem Veszprémben tanítani, még nem volt ilyen aktív „balettos élet” a városban. Azt azonban azonnal láttam, hogy nagyon sok itt a tehetséges, érdeklődő gyerek” – meséli Viktoria Podolskaya, aki több mint 15 éve Szentpétervárról költözött a városba.
Viktoria kezdetben a művészeti iskola keretein belül toborozta a táncolni, balettozni vágyó gyerekeket, néhány éve pedig megalapította a Victoria Art&Sport Egyesületet, ahol a növendékek magasabb óraszámban, heti 3-4 alkalommal vehetnek részt a délutáni foglalkozásokon. A Hungarian Ballet Grand Prix ötletével Isky Annamária, az Operaház Balettnövendékeiért Alapítvány kuratóriumi elnöke kereste meg. Az egyesület és az alapítvány partnersége fontos szempont, hiszen a civil kezdeményezésekben sok új lehetőség és lelkesedés rejlik. A fővárosi és vidéki balett közötti szinergiákat keresik, bővítve ezzel a magyar balettnövendékek fejlődési lehetőségeit. A versenyen túl egész évben terveznek közös projekteket, előadásokat.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek magas óraszámban tanuljanak táncolni, és a klasszikus baletten túl ritmikussportgimnasztika-, modernbalett- és sztepptáncórákon is részt vegyenek. A művészeti iskolában és az egyesületben is kiváló oktatókkal dolgozunk, így még akkor is nagyon magas színvonalú képzést tudunk biztosítani, ha a gyerekek nem profi, hanem amatőr szinten tanulják a balettet.”
Viktoria Podolskaya mesternő azt mondja, mindez azért is fontos, mert sok vidéken élő család nem tudja vagy nem akarja gyermekét Budapestre, a Magyar Nemzeti Balettintézetbe, esetleg valamelyik külföldi balettiskolába küldeni. Az amatőr balettiskolákban a profi intézetektől eltérően a felvételi során nem válogatnak, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a gyerekek a lehető legalaposabb képzésben részesüljenek.
„Azt valljuk, hogy balettozni nemcsak a leendő prímabalerináknak érdemes. Akit ez a varázslatos mesevilág elbűvöl, az nagyon keményen megdolgozik egy-egy szép mozdulatért, és hatalmas áldozatokra képes a fejlődésért. A balettos gyerekek már egészen fiatalon megtanulnak egy közös célért küzdeni, hiszen a színpadi produkció sikere mindannyiuk közös érdeke.”
„Azok a gyerekek, akik balettozni tanulnak, az élet más területein – például a tanulásban, más sportágakban vagy később a munkahelyükön – óriási akaraterejüknek köszönhetően könnyűszerrel, mosolyogva győznek le olyan akadályokat, ami másnak sokszor nehézséget okoz.”
A mesternő a világszerte ismert orosz Agrippina Vaganova módszere alapján oktat. Vaganova nem volt őstehetség, szorgalmának és akaraterejének köszönhetően azonban korának egyik legjobb balett-táncosává vált, oktatási módszere pedig éppen azért válhatott sikeressé, mert a mester pontosan tudta, milyen tényezők akadályozhatják a növendékek fejlődését.
Viktoria Podolskaya azt mondja, bár a profi pályára nagyon kevesen alkalmasak, a balett tökéletes alapot ad, akár más táncműfajban (pl. kortárs táncban, latin táncban, néptáncban), akár különféle sportokban (gimnasztika, műkorcsolya, jégtánc, szinkronúszás stb.) szeretné magát később kipróbálni egy gyermek.
Egy balett-táncos számára a legfontosabb, hogy időről időre lehetőséget kapjon arra, hogy tehetségét és tudását a színpadon is bemutathassa. Éppen ezért a magas színvonalú nemzetközi versenyekre nemcsak a profi, de az amatőr szinten tanuló növendékek fejlődése szempontjából is nagyon nagy szükség van.
„A Hungarian Ballet Grand Prix egy nagyszerű lehetőség az amatőr balettosok számára is,
hiszen nekik általában kevesebb lehetőségük nyílik költséges külföldi versenyekre járni. Június végén Veszprémben végre itthon, „hazai pályán” mutathatják meg a tehetségüket, ugyanakkor más, nagyon magas színvonalon táncoló növendékekkel és profikkal is találkozhatnak – ez pedig lendületet, inspirációt ad minden táncosnak. A növendékeimmel már nagyon készülünk a versenyre” – mondja Viktoria Podolskaya.
Viktoria Podolskaya
Viktoria Podolskaya a Bakui Balettakadémián, valamint a Kijevi Nemzeti Pedagógiai Drahomanov Egyetemen tanult, táncolt többek közt az Azerbajdzsáni Állami Operaházban, valamint a Szentpétervárott több színházban. 2008 óta oktat balettet Veszprémben, jelenleg több mint 90 növendékkel dolgozik a Csermák Antal Művészeti Iskola, valamint az általa alapított Victoria Art&Sport Egyesület keretein belül.