Bravúráriák, titkokkal és intrikával átszőtt cselekmény, lélegzetelállító dallamok és a nemzetközi operaélet kiválóságai egy színpadon – november 18-án a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe érkezik Donizetti hazánkban ritkán hallható alkotása, a 16. századi, rendkívül izgalmas történetet bemutató Lucrezia Borgia, méghozzá a kivételes spanyol szoprán, Yolanda Auyanet címszereplésével.
Victor Hugo drámái számos híres operának voltak ihletői és kiindulópontjai, közülük talán a legismertebb Verdi Rigolettója. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy a bel canto egyik legnagyobb mestereként számon tartott Gaetano Donizetti Lucrezia Borgiát a középpontba állító zenés drámájának alapjául szolgáló, Felice Romani munkáját dicsérő librettó szintén a francia írózseni egyik színművéhez, a Lucrèce Borgiához köthető.
A 16. század elején játszódó, váratlan fordulatokban gazdag, prológusból és két felvonásból álló mű – bár zenei színvonalát tekintve vetekszik bármely másik Donizetti-sikerrel – lényegesen ritkábban kerül színpadra, mint a szerző vígoperái. A mostani bemutatót a számos sikeres operaelőadást jegyző Anger Ferenc rendezésében, félig szcenírozott formában, válogatott nemzetközi művészek közreműködésével élvezheti a Müpa közönsége.
„A Lucrezia Borgia koncentrált és egyszerű történet, amit azonban kiegészít és teljessé tesz az a felfokozott, érzéki zeneiség, amely a bel canto stílus sajátja. Rájövünk, hogy a »szép éneklés« kultusza nem öncélú, hanem erőteljesen hozzájárul a karakterek és a történet részletgazdagságához. A mi előadásunk dramaturgiailag szinte ugyanolyan lesz, mint egy Wozzeck- vagy Tosca-produkció” – mondta a rendező.
A címszereplő spanyol szoprán, Yolanda Auyanet az olasz repertoár avatott előadója és az európai operaházak kedvelt csillaga, a Gennarót alakító, elsősorban bel canto szerepeiről ismert Stefan Pop a 2010-es Operalia versenygyőzelmével vívta ki helyét a legjobb lírai tenorok közt, míg az olasz mezzoszopránt, Cecilia Molinarit kimunkált hangja és elegáns interpretációi miatt kedveli a szakma és a közönség egyaránt.
A világszerte elismert, legendás basszust, Bretz Gábort senkinek nem kell bemutatni, kivétel nélkül minden alkalom ünnep, amikor átélt játékát és összetéveszthetetlen hangját hazai színpadokon csodálhatjuk. Az előadás karmestere, a bel canto specialista Andrij Jurkevics a közelmúltban elhunyt Edita Gruberová állandó kísérője volt, akivel a Müpa nézői már többször is találkozhattak.
A Müpában, és a pécsi Kodály Központban is bemutatásra kerülő Lucrezia Borgia előadás a Müpa, a Pannon Filharmonikusok és a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. koprodukciója.