Filozofikus szövegek mélyítik Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint új dalainak jelentését. Az About Time című lemez már a kilencedik közös produkciójuk. Bemutatóján, amely november 22-én lesz a Müpában, a mesterek és fiatal tehetségek is közreműködnek.
Az About Time címadó száma az énekesnő szövegével és a gitárossal közös szerzeményként született meg. A cím egyrészt arra utal, hogy merjük rászánni az időt arra, amit csinálunk. Másrészt viszont kevés az időnk — a dal figyelmeztet egy esetleges környezeti katasztrófa veszélyére.
Egy másik számhoz egy kietlen ipari tájban vették fel a videót, éppen a klímaszorongásnak megfelelő háttér előtt. Nem meglepő az effajta felelősségvállalás Harcsa Veronikától, aki már több kortárs és klasszikus költészeti műsort is létrehozott. A mindig saját útját járó énekesnő és virtuóz módon változatos zenéket szerző partnere Európa-szerte jelentős sikereket ért el, új lemezük ismét egy német székhelyű kiadónál jelent meg. Zenéjük ezer szállal kötődik a jazzhez, de túlnyúlik annak határain, a kifejezés legmegfelelőbb formáinak keresése határozza meg, nem műfaji vagy egyéb elvárások.
Nyitottan tudták sajátjukká tenni az elektronikus zenét egy korábbi formációjukban, a Bin-Jipben. Bálint ifjúkorában a rock felől indult, de a Transform Quintet és a kifejezetten keresett, sikeres, saját trió rengeteg szerzői tapasztalattal is felruházta. Veronikának pedig a zenés színház, a klasszikus vagy éppen Cseh Tamás-feldolgozások szélesítették szerzői-előadói perspektíváját. Közös együttesükben két belga muzsikus alkotja a ritmusszekciót, Nicolas Thys bőgőzik és Antoine Pierre dobol — immár a második lemezen. Kiérlelt anyag, részben annak köszönhetően is, hogy megjelentetésével megvárták a járványos idők lecsengését.
A Harcsa – Gyémánt kvartett új műsora persze ünneplést is bőven tartalmaz, és ennek apropója is összefüggésbe hozható az idővel. Veronikáék tudnak örülni annak, hogy most ők képviselik a középgenerációt, kitüntetett szakasznak, áldásnak tekintik ezt életükben, mondta Harcsa Veronika a Müpa Magazin érdeklődésére.
Ezt olyan formában fejezik ki, hogy mestereket és tehetségeket — nem túlzás: követőket — hívnak meg közreműködőnek a koncertre. Az előbbiek közül elsőként talán az idén Kossuth-díjjal elismert Dresch Mihályt érdemes megemlíteni: őt a szakma meghatározó része évtizedek óta tekinti példamutató művésznek. A másik közreműködő mester László Attila, akihez Bálint improvizációs gyakorlatra járt tanulmányai idején, ezért Juhász Gábor mellett ő az egyik meghatározó mentor a pályáján.
A fiatalabbak közül Nagy Emma az az énekesnő — a Müpában is szerepelt a Jazz Showcase tehetségbörzéjén —, akire mindketten úgy tekintenek, mint az övékhez hasonló zenei gondolkodású előadóra. Emma igyekszik énekhangjával a lehető legszínesebben bánni, sőt szerzőként is letette már névjegyét, akárcsak a másik közreműködő, Cseh Péter gitáros — bizonyára ők is érdemben fogják gazdagítani az új lemez kedvükért áthangszerelt dalait.