A hazai zenei élet egyik legizgalmasabb és legsokoldalúbb együttesévé nőtte ki magát az utóbbi években a Swing à la Django. Az itthon és nemzetközi színtéren stabil standing ovationnel ünnepelt formáció kísérletezői kedve ezúttal Vivaldi Négy évszakát dolgozta fel. Stílusokon átívelő hagyományok, merész műfaji egymásba fonódások, premierek, remek muzsikusok. Lombos Pállal beszélgettünk.
– Mesélsz kicsit a zenekar jelenlegi felállásáról, stílusáról?
– A Swing à la Django 2014-ben alakult. Zenei profilunkat tekintve a swing mellett jazz, bossa nova, argentin tangó, bolero és magyar népzenei elemek keverednek. Azt is mondhatnám, hogy sokszor magyar népzenei alapokat keverünk ezekkel a stílusokkal, műfajokkal. Jönnek még az imént említettekhez francia sanzonok, balkáni és délszláv (román, bolgár ritmusok, hétnyolcados, eltolt páratlan ütemű ritmusokkal) stílusok is. Az elmúlt években változások történtek a zenekari tagokat illetően, például az alapító tagok közül már csak Seres Vilmos (klarinét) van velünk. A tagok a jelenlegi stabil és nagyszerű felállásban Dani János és Dani Norbert (gitár), Gallyas-Lakatos Róbert (zongora) és Weisz Nándor (dob). Eleinte inkább feldolgozásokat játszottunk, idővel azonban a dalszerzés is kialakult, most már csak saját számaink vannak, és ezeket adjuk elő. Az a fajta egyedi stílusjegy, amit magunkénak tudhatunk, az utóbbi években formálódott.
– Érzékelsz bármiféle különbséget esetleg hazai és nemzetközi közönség tekintetében?
– Nem igazán, szerencsére nagyon szeretnek minket bárhol, amerre járunk. Izgalmas és felemelő, hogy mostanában ha külföldön muzsikálunk, egyszerűen egy standing ovationt tapasztalunk a koncertek végén. Klagenfurtban mutattuk be legutóbb a Vivaldi Négy évszak átiratát egy teljesen szűz közönségnek. Egy teszt volt, kíváncsiak voltunk, hogy egy idegen város olyan közönsége, aki egyáltalán nem ismer minket, hogyan fogadja ezt a premiert. Telt ház volt, és a végén mindenki állva tapsolt. Brüsszelben is ugyanilyen fogadtatásban részesültünk, és a vezetők azt mondták, hogy az ottani Magyar Intézetben, ahol előadtuk, még nem volt ilyen ovációra példa. Ezután Németországban jártunk, ahol szintén hasonlóképpen szerencsésen alakult minden.
Itthon sokan ismernek és szeretnek minket. Ez leginkább abban mutatkozik, hogy állandóan teltházas koncertjeink vannak, illetve rengeteg követőnk van a közösségi média különböző felületein. Aktívan jelen vagyunk a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon is, szerintem nagyon fontos része ma már egy zenekari profilnak a folyamatos, de igényes social mediás jelenlét. Legközelebbi hazai fellépésünk Vivaldi Négy évszak című művének átirata, amelynek bemutatója a gödöllői Barokk Randevú fesztivál keretén belül valósul majd meg július elején. Az, hogy a Barokk Randevún játszhatunk, már afféle hagyomány a zenekar életében. Eddig általában valamilyen kooperatív módon történt ez, például a Talambával, ezúttal azonban önállóan lépünk fel, Vivaldi társaságában.
– Hogyan készültetek a Vivaldi-projektre? Miért esett a szerzőre a választás?
Ez egy viszonylag nagyobb vállalás volt a zenekar életében az eddigi produkcióinknál. Három hónapon keresztül heti négy-öt nap próba, mi raktuk össze saját magunk ezt a produkciót, Dani János vezetésével. Mi készítettük az alapmű, a Négy évszak átiratát, mind a tizenkét tételt. Óriási munka volt, ami nagyot emelt és fejlesztett az együttesen, mind szakmailag, mind emberileg. Intenzív, de nagyon izgalmas és szép munkafolyamatnak bizonyult.
Különleges kísérletezés lesz hallható, minden ránk jellemző ott lesz ebben a csodálatos Vivaldi-muzsikában. Visszamegyünk Vivaldihoz, aztán elkalandozunk, és így tovább. Elsősorban a barokk miatt esett rá a választás, illetve azért, mert számomra ő mindig is „bakancslistás” volt, régóta tervezek foglalkozni vele a Swing à la Django kapcsán. Annak idején, még a Dohnányi Zenekar tagjaként sokat játszottam a Négy évszakot.
– Milyen terveitek vannak a közeljövőben?
– A nyár nagyon sűrű lesz, szeptember végéig nagyjából havi tíz-tizenöt koncertünk van. Dörgicsén, a Zempléni Fesztiválon, az MCC Feszten, Erdélyben is leszünk, továbbá például Füleken, Budapesten, Szlovákiában és balatoni helyszíneken is láthat minket a közönség, de minden koncertünkkel kapcsolatos információ elérhető a weboldalunkon, illetve a social mediás felületeinken. Az őszi turnéra is nagyon készülünk, amelynek anyaga természetesen szintén a Négy évszak.
Ez nyár végén kezdődik Bécsben, majd megyünk Észak-Németországba és a Benelux államokba. ByeAlex megkeresése kapcsán hamarosan megjelenik vele egy közös számunk, továbbá szeptemberben jövünk ki még egy dallal Bangó Margit, Takács Nicolas, Curtiz hármasával. Rendkívül mozgalmas és izgalmas időszakban állunk.