Véget ért a 14. Kaposfest, amely a korábbi évekhez hasonlóan idén is nagy sikerrel zajlott le. A négynapos fesztiválról a Papageno is tudósított egyedi hangulatú, szubjektív írásaiban, most azonban záróakkordként a hóhért akasztottuk, vagyis Hornyák Balázs fesztiváligazgatót kértük arra, hogy összegezze a fesztivál történéseit, eredményeit, illetve vázolja fel a jövőre vonatkozó terveket.
– Hogy értékeled a 14. Kaposfestet? Milyen visszajelzések jutottak el hozzád?
– Az első visszajelzések a közönségtől a jegyeladások statisztikái voltak. A legtöbb koncertre pár hét alatt sikerült értékesíteni a jegyeket és bérleteket. Ez azt jelezte számunkra, hogy az idei esztendőben is nagy az érdeklődés a fesztivál programjai iránt. A műsort úgy alakítottuk, hogy figyelembe vettük a közönség visszajelzéseit, a művészek preferenciáit, évfordulós szerzők műveinek bemutatására is törekedtünk, és természetesen a magyar zene és hatása is fókuszba került több hangversenyen.
A következő visszajelzéseket a közönség a helyszínen adja. Vastaps köszöntött minden műsorszámot a nyitókoncerten, amelyet Várdai István művészeti vezető egy Ligeti-szólószonátával kezdett. Ilyenkor érzem először, hogy kezd beérni a több hónapos munka, és elkezd működni, amit hónapokig szerveztünk. A helyszínen megsokszorozódnak a pozitív energiák és közelről érezzük a közönség szeretetét és támogatását. Ezután természetesen öröm olvasni a kritikákat és beszámolókat, amelyek idén is nagy számban kísérték programjainkat.
– A közönség összetétele változott az elmúlt évekhez képest?
– Nagy áldás számunkra, hogy stabil közönséggel rendelkezünk. Sok százan évről évre visszajárnak Kaposvárra, és év közben is követnek bennünket. Ezenfelül nagyon örülök, amikor új, fiatal arcokat látok a fesztiválon. A mesterkurzusokkal, fiataloknak szóló programjainkkal célunk a különböző generációkhoz tartozó, különböző érdeklődésű, de a minőségi kultúrára fogékony embereket bevonni a Kaposfest bűvkörébe.
Az idei évben csaknem 50 hazai településről váltottak jegyet, a fellépők és látogatók pedig 12 különböző országból érkeztek.
– Az elmúlt években is beszéltünk a fesztivál finanszírozási nehézségeiről. Javultak azóta a lehetőségek?
– Szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Nemzeti Kulturális Alap a kezdetek óta töretlen támogatója a fesztiválnak. Az idei évben növelni tudtuk a marketing együttműködéseink és partnereink számát, amik segítettek, hogy könnyebb legyen a szervezés. Természetesen nagyon jó lenne, ha minél előbb tudnánk pontosan tervezni, és akár több évre előre látnánk a költségvetést. Ez a hasonló jelentőségű kulturális projektek esetében kulcsfontosságú. Nagyon bizakodó vagyok abban a tekintetben, hogy eredményeink és törekvéseink segíteni fogják ezt a folyamatot.
– Idén is a legkiválóbb nemzetközi művészekkel dolgoztatok. Milyen szempontok alapján választottátok ki a közreműködő zenészeket?
– Egyre gyakrabban nemzetközileg ismert és elismert művészek közvetlenül jelentkeznek, hogy részt vennének a fesztiválon. Vannak, akik új szereplőként, és van, aki visszatérő művészként szerepelne. Ez bizonyítéka annak, hogy a négy éve megfogalmazott törekvésünk jó úton halad, nemzetközi láthatóságunk egyre növekszik.
A hazai művészek közül is a legjobbakkal dolgozunk. Nagyon fontos számunkra, hogy a fellépők között szakmai és emberi értelemben is meglegyen az összhang, jól tudjanak együttműködni, esetleg a későbbi munkásságukra is hatással legyen a Kaposfesten végzett szakmai munka.
– Mindent megvalósítottatok, amit terveztetek?
– Minden évben nagyon sok tervünk van, és természetesen néhány nap alatt nem jut mindenre idő. Vannak olyan programok, amelyek megvalósítását több évig is tervezzük, és egyszer valóra válik az elképzelésünk. Ilyen volt például 2021-ben Várdai István és a Győri Balett összművészeti produkciója a Csiky Gergely Színházban, de mondhatnám akár az idei szabadtéri jazzkoncertet is Szulák Andreával, Polyák Lillával, Gömöri András Mátéval és a Budapest Jazz Orchestrával.
– A koncertek mellett milyen programokat kínáltatok?
– Nagyon örülök, hogy minden évben nagy érdeklődés kíséri a műhelybeszélgetéseinket. Idén, a fesztivál zárónapján zenei szakemberek, sportolók és üzletemberek beszélgettek a sikerhez vezető útról és a teljesítmény határairól. Nagyon sok ötletünk van, hogy kit lehetne elcsábítani Kaposvárra egy hasonló programra, ami a tapasztalatok szerint nagyszerűen kiegészíti a hangversenykínálatot.
A zenetörténeti előadások és Kaposvár fennállásának 150. évfordulója alkalmából szervezett kísérő programok szintén nagy sikert arattak a közönség körében. Bősze Ádám kaposvári zenetörténeti sétáját például meg kellett ismételni, annyira népszerűnek bizonyult.
Természetesen jó néhány zeneművet az idő rövidsége miatt nem tudtunk beékelni a koncertműsorokba, de ezek előadására a következő évben bizonyosan sor kerül majd.
– Melyek a legfontosabb tanulságok, és mit szeretnétek megvalósítani jövőre, a jubileumi 15. fesztiválon?
– Azt hiszem, a legfontosabb tanulság az, hogy a fellépőgárda összetételét ezerféleképpen tudjuk változtatni. Nem félünk attól, ha egy betegség vagy családi probléma miatt valaki kiesik, mert tényleg rengeteg jobbnál jobb előadó vár arra, hogy eljöhessen Kaposvárra. A jubileumi fesztiválon szeretnénk minél több meglepetéssel szolgálni és természetesen megtartani az eddigi gyakorlatot. Lehetőségeinkhez képest folyamatosan feszegetjük a határainkat, és arra törekszünk, hogy felejthetetlen élményeket okozzunk a fesztiválra látogatóknak.