A világ egyik legjobb zenekara, a Chamber Orchestra of Europe (COE) veszi át 2022-től a rezidens zenekar szerepét a kismartoni Esterházy-kastélyban.
A zenekart egy többfordulós megmérettetésen választotta ki a nemzetközi zenei élet elismert szereplőiből álló hattagú zsűri. Szerződésük három évre szól, és szezononként minimum négy fellépést jelent a Haydn Teremben a classic.Esterházy koncertsorozat, illetve a HERBSTGOLD Fesztivál programjain.
Emellett további kamarazenei és oktatási projektekben is részt vesznek majd, s feladatuk lesz a Haydn Konzervatóriummal már fennálló együttműködés kibővítése is.
A Chamber Orchestra of Europe
A Chamber Orchestra of Europe-ot (COE) 1981-ben a korábban a European Community Youth Orchestra-ban (napjainkban EUYO néven ismert) játszó fiatal művészek alapították. Az alapzenekar napjainkra hatvan fix tagból – szólistákból, szólamvezetőkből, neves kamarazenészekből és zeneművészeti professzorokból – áll, a tagfelvételt a zenészek maguk szavazzák meg.
A zenekar profilját a kezdetektől fogva meghatározza a neves karmesterekkel és szólistákkal való együttműködés. Az együttest az első években Claudio Abbado mentorálta: félig szcenírozott operákat is műsorukra tűztek, mint például Rossinitől A reimsi utazást vagy A sevillai borbélyt, illetve Mozart Figaroját és Don Giovanniját. A zenekar életének másik meghatározó személyisége Nikolaus Harnoncourt volt: vele játszották fel Beethoven összes szimfóniáját, adtak elő szcenírozott operákat a Salzburgi Ünnepi Játékokon, a Bécsi Ünnepi Heteken és a Styriarte Fesztiválon.
Napjainkban a zenekar Sir Schiff Andrással és a kanadai Yannick Nézet-Séguinnel – mindketten az együttes tiszteletbeli tagjai –, valamint Sir Simon Rattle-lel, Sir Antonio Pappanoval, Robin Ticciatival és Vladimir Jurowskival dolgozik szorosan együtt.
A zenekar Európa legnevesebb színpadain vendégszerepel: a Berlini Filharmónia, a Párizsi Filharmónia, a Kölni Filharmónia, a Luxemburgi Filharmónia, az amszterdami Concertgebouw és a frankfurti Alte Oper visszatérő fellépője. Ezek a fellépések szolgálnak a közel-keleti és az USA-beli turnék alapjául.
A zenekar eddigi története során több mint 250 zeneművet rögzített; CD lemezeit kétszer Grammy-díjjal,háromszor a Gramaphone Record of the Year díjával tüntették ki. 2020 novemberében jelent meg legújabb albumuk, egy Schubert Box, amelyen egy 1988-as, eddig még publikálatlan felvétel hallható Nicolaus Harnoncourt irányításával. Ez a lemez egyszerre visszapillantás a múlba és kitekintés a jövőbe, előrevetítve a zenekar fennállásának 40 éves, 2021-ben beköszönő jubileumát.
2009-ben a zenekar megalapította COE-Academy néven futó ösztöndíjprogramját, amelyre posztgraduális tanulmányokat folytató, valamint fiatal, különleges tehetséggel megáldott művészek pályázhatnak. Az ösztöndíjasok részt vesznek a koncertturnékon, közben pedig a zenekar szólistáitól vesznek órákat.
A Chamber Orchestra of Europe állami finanszírozástól független, egyrészt magánadományokból, másrészt a Gatsby Charitable Foundationtől kapott támogatásból finanszírozza működését, ezek nélkül a támogatások nélkül nem tudnának fennmaradni. A koncertmesteri pozíció és további szólistaposztok támogatói Dasha Shenkman, a Sir Siegmund Warburg’s Voluntary Settlement, a Rupert Hughes Will Trust, a 35th Anniversary Friends és az American Friends.
Julian Rachlin hegedűművész, a HERBSTGOLD Fesztivál új művészeti vezetője a következő szavakkal kommentálta a zsűri döntését:
„Az a tény, hogy a zsűri a Chamber Orchestra of Europe-ot választotta a kismartoni Esterházy-kastély soron következő rezidens zenekaraként, arról tesz tanúbizonyságot, hogy ezt a zenetörténeti szempontból oly jelentős helyszínt évszázadok óta változatlanul meghatározza a zenei lélek és a csodálatos elme. A Chamber Orchestra of Europe koncertjei és felvételei nagy hatást gyakoroltak zenei pályafutásomra, a klasszikus zenészek sok felvételüket etalonként tartják számon. Ezért is különös megtiszteltetés számomra, hogy a HERBSTGOLD Fesztivál művészeti vezetőjeként együtt dolgozhatok majd a zenekarral. Nagy örömmel és megelégedéssel tölt el mindannyiunkat, hogy az Esterházy-kastélyban az évszázados hagyományoknak megfelelően ismét egy világhírű együttest köszönthetünk rezidens zenekarként.”
Andreas Richter, a classic.Esterházy koncertsorozat művészeti vezetője így üdvözölte a döntést:
„A zenekar teljesítménye és nemzetközi reputációja, valamint neves művészekkel, mint például Sir Simon Rattle-lel való emlékezetes és figyelemfelkeltő Haydn-koncertjeik meggyőzték a zsűrit. Nagy örömömre szolgál, hogy egy ilyen nagyszerű zenekarral dolgozhatunk a jövőben, és természetesen kíváncsian várom a közönséggel közösen átélt csodás zenei pillanatokat.“
Simon Fletcher, a zenekar ügyvezető igazgatója hozzáfűzte:
„Nagyon boldogok vagyunk, hogy mi kerültünk ki győztesen ebből a megmérettetésből, és a kismartoni Esterházy-kastély rezidens zenekara leszünk. A zenekar nemzetközileg is elismert zenei kiválóságát, a világ legkeresettebb karmestereivel és zeneművészeivel történő együttműködésünket, és a kultúrák közötti megértés területén szerzett nagyköveti tapasztalunkat hozzuk magunkkal. Az Esterházy-kastély udvari zenekari hagyományainak minőségét és értékeit szeretnénk megőrizni és egy közös jövőképet kialakítva tovább erősíteni. Nagyon várjuk a koncerteket, és örülünk a lehetőségnek, hogy a zenélés örömét hamarosan megoszthatjuk a kastély hallgatóságával.“
Az Esterházy család évtizedeken keresztül foglalkoztatott saját udvari zenekart, ezt a hagyományt folytatja a kismartoni Esterházy-kastély rezidens zenekar programja. Az egykor az udvari zenekart vezető Gregor Joseph Werner, Joseph Haydn, valamint Nepomuk Hummel óta eltelt időben muzsikusok, művészek és közönségük gyümölcsöző találkozásai, kreatív eszmecseréi valósulhattak meg, s ezekből új, meghatározó művek és zenei innovációk születtek. Az Esterházy név és a kismartoni kastély Haydn Terme régóta fogalomnak számítanak a nemzetközi zenei életben. A mindenkori rezidens zenekar feladata, hogy továbbvigye ezt a hagyományt, és újabb impulzusokkal szolgáljon a zenei életben.
A most lezárult pályázatra meghívott, nemzetközileg ismert és elismert zenekarokat zenei hátterük és művészeti stílusuk, valamint eddigi fellépéseik, repertoárjuk alapján hívták meg. Minden, a pályázatra meghívott zenekar élt a lehetőséggel és pályázott. A Chamber of Europe előtt a rezidens zenekari szerepet 2016 óta betöltő Haydn Filharmónia eredetileg három évre kapta meg ezt a pozíciót, amelyet a felek 2019-ben meghosszabbítottak. A sikeres együttműködés projektmunkák keretében tovább folytatódik, 2021-ben több közös munkát terveznek. A meghívásos pályázati kiírás keretében az osztrák Consort Barucco zenekarral is együttműködési szerződést kötöttek, ennek keretében ez a zenekar is többször lép fel majd a kismartoni Esterházy-kastély zenei programjaiban.