Liszt, Erkel, Bartók és Kodály művei hangzanak el idén a Zeneakadémia megnyitásának 146. évfordulóját ünneplő, november 14-én rendezendő koncerten.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem minden évben megemlékezik alapításáról: 1875. november 14-én tartották az intézmény megnyitóját, másnap kezdődött az oktatás. Ezúttal Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester, a Zeneakadémia oktatója vezényli a Nemzeti Ifjúsági Zenekar címmel kitüntetett Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát, az esten a Junior Prima díjas, Magyar Bronz Érdemkereszttel is kitüntetett Banda Ádám hegedűművész, az egyetem adjunktusa működik közre. A műsorban Erkel Ünnepi nyitánya, Liszt Az ideálok című szimfonikus költeménye, Bartók Két portréja és Kodály Fölszállott a páva című kompozíciója szerepel. A hangversenyre jegyek még elérhetők a Zeneakadémia honlapján és jegypénztárában.
„Életünk legfőbb értelme, hogy ragaszkodjunk ideálunkhoz, és szüntelenül munkálkodjunk megvalósításán.” E gondolattal egészítette ki Liszt Ferenc Az ideálok című, Schiller költeményét követő szimfonikus művének programját. A darab – mely a művészi pálya hullámvölgyeiről és hullámhegyeiről, a becsvágyról, a kudarcról, a szüntelen küzdelemről és az elmagányosodás fenyegető árnyairól szól – e kiegészítés nélkül talán túlságosan is pesszimista hangvételű lenne, így azonban általános, művészi hitvallásként tekinthetünk rá. E hitvallás nemcsak Liszt, hanem Erkel, Kodály és Bartók pályáján is iránytűként szolgált. A Zeneakadémia 146 éve, 1875. november 15-én, öt tanárral és 38 növendékkel kezdte működését, és az eltelt közel másfél évszázadban minden tanár és minden tanítvány a liszti ideálok megvalósításán fáradozott.