A Régizene Fesztivál ezúttal is izgalmas műsorokkal, világsztárokkal és nagyszerű alkotógárdákkal várja nem csak a régizene szerelmeseit március 2. és 22. között a Müpában. Baráth Emőke, Philippe Jaroussky, Joyce DiDonato, Rolando Villazón, Christina Pluhar – csak néhány név a fellépők listájáról, de itt lesz Hervé Niquet és a Le Concert Spirituel, valamint újabb operabemutatót vezényel Vashegyi György.
A Régizene Fesztivált parádésnak ígérkező est nyitja: az évad művésze, Baráth Emőke énekel Händel operáiból és oratóriumaiból, a színpadon pedig olyan művészt láthatunk majd mellette, akivel több közös lemezt is készített, és akivel számos lenyűgöző közös produkciót jegyez. Az illető azonban ezúttal tőle szokatlan szerepet vállal: vezényelni fog, a neve pedig Philippe Jaroussky.
A régizene 2015-ben elhunyt legendás nagymestere, Alan Curtis által felfedezett Baráth Emőke repertoárjának középpontjában Händel áll – a március 2-i esten tíz ária hangzik fel a barokk szerző kilenc művéből. A zenekar az Ensemble Artaserse, amelyet éppen húsz éve alapított többedmagával Philippe Jaroussky, és amellyel a világhírű kontratenor impozáns diszkográfiát épített fel, megannyi díjnyertes lemezzel.
Két nappal később, március 4-én ismét olyan együttes lép a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadára, amely mindannyiszor lenyűgözi a közönséget játékának eredetiségével, humorával, közvetlenségével, költőiségével, virtuozitásával, és nem utolsósorban izgalmas hangszeres rögtönzéseivel.
A Christina Pluhar vezette L’Arpeggiata több rendkívüli tudású énekest hoz magával, de egy vérbeli világsztárt is Rolando Villazón személyében. Ezúttal is különleges műsort adnak elő az Orfeusz-mítosz feldolgozásaival, Monteverdivel a középpontban. Az előadás koncepciója, a műsor összeállítása, az átiratok elkészítése és a zenei vezetés Christina Pluhar munkája.
Két zenés színpadi produkció is helyet kapott a Régizene Fesztivál műsorában. Március 9-én a Versailles-i Barokk Zenei Központ és a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekar és Purcell Kórus közti, immár évek óta tartó együttműködés újabb gyümölcseként egy 1813-ban bemutatott opera csendül fel, minden bizonnyal magyarországi bemutatóként, nagyszerű, nemzetközi szólistagárdával.
A némileg a halhatatlan Rómeó és Júlia történetre épülő Les Abencérages az Itáliában született, de – a párizsi Conservatoire igazgatójaként is – a francia zenére meghatározó hatást gyakorló Luigi Cherubini alkotása, amelyet a tervek szerint tavasszal lemezre is vesznek az előadók.
A Régizene Fesztivál izgalmas színfoltjának ígérkezik a március 11-i est a Fesztivál Színházban, amelyen a Xavier Puig vezette, korhű hangszereken játszó együttes és a barcelonai koncertterem, a Palau de la Música Catalana Kórusa a reneszánsz Katalóniába kalauzol bennünket. A hangszeres és vokális műveket felvonultató színes műsor nagyszerű és élvezetes áttekintést nyújt e kulturálisan is sokféle, de Magyarországon minden bizonnyal kevéssé ismert terület zenéjéből.
Négy nappal a Les Abencérages bemutatója után, március 13-án, a Régizene Fesztivál második zenés színpadi estjén XIV. Lajos francia király első számú operaszerzője, Lully képviselteti magát az idén 400 éve született Molière színdarabjához írt kísérőzenéjével.
A mű a két francia alkotó első közös munkája volt. A kénytelen házasságot 1664-ben mutatták be, a zenei rész főleg közjátékokat és táncokat tartalmaz, a szcenírozott előadás pedig azért ígérkezik egyedülállónak, mert három francia együttes együttműködéséből születik: egy színtársulat, egy balett-társulat és egy zenekar közös produkcióját láthatjuk-hallhatjuk. A francia barokkra specializálódott Le Concert Spirituel játszik alapítója, Hervé Niquet vezényletével.
És ha már a második este kapcsán a mexikói sztártenort említettük, ejtsünk szót egy amerikai sztárszopránról is: a háromszoros Grammy-díjas Joyce DiDonato március 22-i produkcióját az a Marie Lambert álmodta színpadra, akinek rendezői munkássága főleg horrorfilmekhez kapcsolódik, valamint olyan popsztárok videóihoz, mint Madonna, Whitney Houston, Mariah Carey, Rod Stewart és Sting. Izgalmas este elé nézünk tehát, amelyen Joyce DiDonato 2022 februárjában megjelent lemezének anyagát hallhatjuk.
Az Éden címet viselő album és program az ember természethez fűződő viszonyát, annak világra gyakorolt hatását állítja a középpontba izgalmas műsor-összeállítással. Nem kevesebb mint tizenegy szerzőtől hangzanak el részletek – Mahler, Händel, Copland, Gluck, Ives, Wagner zenéje követi egymást, kiegészülve olyan 17–18. századi szerzők műveivel, mint Marini, Cavalli vagy Mysliveček. A műsorban az Oscar-díjas zeneszerző, Rachel Portman kifejezetten ehhez a programhoz írt „himnuszát” is hallhatjuk, amelynek címe: A világ első reggele. Joyce DiDonatót a barokk és klasszika korszakának egyik kimagasló zenekara, a Zefira Valova hegedűművész vezette Il Pomo d’Oro kíséri.
A cikk eredetileg a Müpa Magazinban jelent meg.