Gyalogszék, ülőke, trónus, fejőszék. A Néprajzi Múzeum legújabb kiállításának kiindulópontja a gyűjteményében található 1200 szék formai és gondolati tere. A Székátiratok c. tárlat a gyűjteményi tudást és a kortárs művészet kifejezési formáit ötvözi. A tudományos és művészeti projekt múzeumi kutatók és a kortárs építészek hosszú távú közös munkáján alapul. A Székátiratok c. kiállítás október 7-től látogatható.
A Néprajzi Múzeum gyűjteményében megközelítőleg 1200 darab szék van, ebből 909 darab a Bútor- és világítóeszköz-gyűjteményben. A szék az egyik legdinamikusabban gyarapodó bútorféleség. De vajon miért? Mitől olyan érdekes egy szék, hogy ennyi szerepel a múzeumban? És mit nevezünk egyáltalán széknek?
A Székátiratok kiállítás a Néprajzi Múzeum Bútorgyűjteményében található székek formai és gondolati teréből indul ki. Az alkotók az AU Műhely (Ghyczy Dénes Emil és Szederkényi Lukács) építészei, akik a múzeumi tudástárból építenek kortárs világot és tárgyakat. A múzeumi műtárgyak így nemcsak formai mintát de ihletet is jelentenek a kortárs székek számára.
A kiállítás a Néprajzi Múzeum jelenkorkutatással foglalkozó MaDok-programjának része. Itt a jelenkor szerepe felértékelődik és a néprajzi kutatás kitűntetett terepévé válik. A MaDok Program a kortárs kulturális és társadalmi jelenségek társadalomtudományi, néprajzi vizsgálatára és dokumentálására fókuszál.
A kiállítás a Magyar Formatervezési Tanács által szervezett Budapest Design Week keretében nyílik. Az idei BDW központi helyszíne a Néprajzi Múzeum új épülete. 2022. október 7-16. között a Találkozások terei – építészet és design témájára reflektáló kiállítások, konferencia-beszélgetések, tárlatvezetések, stúdiólátogatások, építészeti séták várják az érdeklődőket Budapesten és több vidéki nagyvárosban.
A Székátiratok kiállítás kurátorai Zsoldos Anna és Molnár Tamás.
A Néprajzi Múzeum kapcsolódó programjai ide kattintva érhetők el.