2022 decemberében jelent meg Váradi Helga Appassionata – Beethoven szerelme című multimédiás kötete, amelynek kapcsán a prae.hu készített vele interjút.
– Miért olyan vonzó számodra a művészeti ágak összekapcsolása?
– Úgy gondolom, egyre fontosabb kommunikatív zenésznek lenni, aki reagál a saját korára, és ez a kommunikáció és reakció most leginkább a multimédián, illetve az interdiszciplináris és összművészeti projekteken keresztül tud megnyilvánulni. Azt a korszakot már elhagytuk, hogy valaki felveszi a Wohltemperiertes Klaviert, és kész. Persze nem lehetetlen, a remekművekben mindig felfedezhetünk új mondanivalót, de sok esetben ez már nem elég. (…)
– Amikor egy produkcióra készülsz, gondolkodsz azon, hogy hogyan hat majd a közönségre?
– Korunk új szabálya, hogy a közönséget nem lehet elfelejteni, figyelmen kívül hagyni. Egyre nagyobb az igény az olyan zenészekre, akik párbeszédre lépnek a közönséggel, elmagyarázzák és megjelenítik, hogy mit és miért csinálnak. A programjaim megformálásakor ügyelek arra, hogy mennyiségben, karakterben, színekben befogadhatók legyenek, ne pedig lenyomjak valamit a hallgatók torkán. (…)
– A legtöbb projektedet nemcsak zenészként, hanem kutatóként és szerzőként is jegyzed. Mi minden szükséges ahhoz, hogy tető alá tudj hozni egy ilyen komplex vállalkozást?
– Adrenalin, elszántság és szívósság bizonyosan kell hozzá, de rugalmasság is. Minél komplexebb egy produkció, annál nagyobbak a kockázatok. Ha megszületett bennünk egy titáni vízió, azt nem úgy fogjuk letenni az asztalra, ahogy akarjuk. Fel kell készülni arra, hogy óhatatlanul másfelé fog kanyarodni a produkció, mint amit terveztünk, akár logisztikai kihívások miatt, akár mert az emberi együttműködések kémiájából hiányzik valami. (…)
Az interjú teljes terjedelmében ide kattintva olvasható.