A Müpa 2008 óta minden évben megrendezte A népzene ünnepe — a táncháztól a világzenéig című gáláját, amely gyermekeknek szóló műsorral, táncházakkal és koncertekkel járja körbe a dolgok állását a hazai folkzenei színtéren. Alapos keresztmetszet arról, mennyire sokrétű és élő zenei hagyományt ápol a sorozat. A népzene ünnepe idén február 5-én kerül megrendezésre.
A 2023-as minifesztivál Páll Éva gyermekkoncertjével kezdődik. A Míves Mesterségek című műsorban népdalok, mondókák, mesék segítségével idézi fel zenekarával a régi mesterségeket a gyermekek számára. Feltűnnek takácsok, szabók, cipészek, csizmadiák, fazekasok, kovácsok, molnárok és más mesterségek képviselői.
A kétszer hatvan perces esti gálaműsort — amelynek a Vujicsics zenekarból ismert Eredics Gábor a házigazdája — két táncház fogja közre. Előbb a délutáni cigány táncházban a Khamoro és Farkas Zsolt táncoltat, az estet záró magyar táncházban pedig a Budapest Mezőség Band és Kalász Máté a házigazda. A Khamoro együttes célja a magyarországi és közép-európai autentikus cigány kultúra gyűjtése, megőrzése, áthagyományozása, színpadra állítása, a Budapest Mezőség Band pedig már több mint tíz éve kifejezetten táncházakon muzsikáló együttesként jött létre más formációk ismert zenészeiből, akiket régi keletű barátságuk mellett a magyarpalatkai zene szeretete köt össze.
A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben este fél nyolctól két részben, egyfajta showcase formájában váltják egymást a fellépők. Mindenkire nagyjából húsz perc jut, így egyrészt garantált a sűrű este, másrészt viszont szédítő utazást tehetünk, amelynek során a délszláv zenei világtól a cigányzenén át az erdélyi hangulatokig jutunk, az etnojazzre pedig folkrock felel majd.
Básits Branka első saját lemezanyagáról Szigetcsép szerb népzenei örökségét villantja fel, Tímár Sára viszont már negyedik saját nevén jegyzett albumát, az Ének a határtalanról című, örökkévalóságot kutató anyagot mutatja meg. Az első részt a magyar etnojazz egyik legnagyobb formátumú fúvósa, Borbély Mihály és zenekara zárja: a Polygon trió eddig megjelent két albumát a közönség és a kritika is lelkesen fogadta, most ismert számaik mellett legújabb zenei kísérleteikből adnak ízelítőt.
A második részben a friss lemezt bemutató MORDÁI idézi meg a hetvenes évek progresszív hazai folkzenéjét úgy, hogy az első album óta átalakult felállás még több jazzes elemet épített be emelkedett dalaikba. A 2020-ban alakult Magyar Banda a hazai népzenei mozgalom elismert fiatal muzsikusaiból áll, a népzenében manapság kevés figyelmet kapó variálókészségre és az önismétlés elkerülésére alapozzák zenéjüket. A koncertműsort a Kanizsa Csillagai zárja, várhatóan a rájuk jellemző lehengerlő és ellenállhatatlan cigányzenei műsorral, ami után még muszáj lesz egy kicsit tovább ropni az estzáró táncházban.