Január 30. és február 5. között zajlott a 2023-as Weiner Leó Országos Kamarazene Verseny, a Zeneakadémia Weiner Kuratóriuma támogatásával és a Kamarazene Tanszék szervezésében.
A kétfordulós versenyt három kategóriában rendezték meg, amelyekben meghatározott összetételű formációk indulhattak. A zsűri elnöke Pilz János hegedűművész, tagjai pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem neves oktatói: Némethy Attila zongoraművész, Szatmári Zsolt klarinétművész, Szentpáli Roland tubaművész, zeneszerző és Varga István csellóművész voltak.
A február 5-i díjkiosztó gálán Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora hangsúlyozta: Weiner nemcsak a magyar zeneművészet egyik legfontosabb komponistája volt, de a kamarazene-oktatás egyik atyja is. „A versenyzők produkciójában ott van a weineri örökség, és külön örömömre szolgált, hogy szép számmal választották az ő műveit is műsorukba” – tette hozzá.
Pilz János Liszt-díjas hegedűművész, a zsűri elnöke értékelésében kiemelte, hogy az idei verseny minden tekintetben előremutató volt, és külön örömét fejezte ki, amiért egy teljes koncertprogramot hallgathatott végig a zsűri a versenyzőktől, így az esemény inkább egy fesztiválhoz hasonlított, valamint hogy végig telt házzal zajlottak a fordulók.
A versenyre 44 formáció jelentkezett több mint 120 zenésszel: azok a magyar és külföldi állampolgárságú muzsikusok vehettek részt a megmérettetésen, akik 1993. február 1. után születtek, magyarországi közép- vagy felsőfokú zenei intézményben szereztek képesítést, vagy akik jelenleg is valamely magyarországi közép- vagy felsőfokú intézmény aktív hallgatói, beleértve a doktori képzést is.
A döntőben egy 60-70 perces produkciót kellett játszani, akik pedig Weiner-művet is a programjukba illesztettek, indulhattak a Weiner előadói díjért is, amely a legértékesebb elismerésnek számít a formációnként adható 600 000 forinttal.
Emellett a helyezések pénzjutalmat is jelentettek: mindhárom kategóriában az első helyezett formáció tagjai fejenként 200 000 forintos ösztöndíjat kaptak, valamint koncertlehetőségeket Magyarországon és külföldön; a második helyért 150 000 forint, a harmadikért pedig 120 000 forint járt a helyezett formációk minden tagjának. Mindhárom kategóriában közönségdíjat is kiosztottak.
Vonósnégyes kategória:
I. díj: Korb Vanessza, Soós Áron (hegedű), Soós Előd (brácsa), Aranyos János (cselló)
III. díj: Sárréti Márton József, Wunderlich Márton András (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Tóth Barnabás (cselló)
Közönségdíj: Sárréti Márton József, Wunderlich Márton András (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Tóth Barnabás (cselló)
Második díjat a zsűri nem adott ki.
Vonós és zongorás kamarazene-kategória:
I. díj: Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló), Lescsinszky Áron (zongora)
II. díj: Dolfin Balázs (cselló), Radnóti Róza (zongora)
III. díj: Korb Vanessza (hegedű), Soós Előd (brácsa), Aranyos János (cselló)
Közönségdíj: Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló), Lescsinszky Áron (zongora)
Weiner előadói díj: Dolfin Balázs (cselló), Radnóti Róza (zongora)
Fúvós és zongorás kamarazene-kategória:
I. díj: Dávid Boglárka (fuvola), Katrin Mátyás (klarinét), Varga Zsuzsanna (oboa), Vedres Péter (fagott), Csabay László (kürt)
II. díj: Eszenyi Zsombor (klarinét), Puskás Máté (zongora)
III. díj: Egyed Hunor (klarinét), Hirling Bettina (zongora)
Közönségdíj: Dávid Boglárka (fuvola), Katrin Mátyás (klarinét), Varga Zsuzsanna (oboa), Vedres Péter (fagott), Csabay László (kürt)
Weiner előadói díj: Eszenyi Zsombor Dániel (klarinét), Puskás Máté (zongora)