Az immár ötödik éve aktív Barokk sarok nevű régizenei blog gazdájaként az alábbi zenei válogatással szeretnék minden kedves olvasómnak nagyon boldog ünnepeket kívánni!
A közreműködő együttesek rövid jellemzésére internetes megjelenésük reklámszövegeiből válogattam idézeteket. Kis gyűjteményem a korhű régizenélés iránt érdeklődők számára egyúttal egy extra ajándékként elrejtett feladvánnyal is szolgál: az itt hallható, régizenei körökben közismert előadók által elővezetett csodás barokk művek felvételei közül az egyik ugyanis mindenben megfelel a korhűségre törekvő előadásmód kritériumainak! Vállalkozó szellemű olvasók, hallgatók kedvük szerint megtippelhetik, vajon melyik előadásról lehet szó.
Bátrabbak, tájékozottabbak esetleg a blogban korábban olvasható szempontok, kritériumok figyelembevételével egy „korhűségi rangsort” is felállíthatnak, ehhez azonban valószínűleg a mellékelt videófelvételek tüzetesebb vizsgálatára is szükség lesz. A rövid indoklással ellátott válaszokat a szerkesztőség címén és saját internetes elérhetőségeimen is szeretettel várom. Egyúttal kívánok mindenkinek egy vidámabb és régizeneileg is színesebb, korhűségben is gazdagabb új évet!
- Academy of Ancient Music. A barokk és klasszikus zenei repertoár kiváló interpretációjáról világszerte ismert zenekar, akik historikusan megalapozott technikák, korhű hangszerek és eredeti források felhasználásával elkötelezett, vibráló előadásokban elevenítik meg a zenét.
- Raphaël Pichon kontratenorként és a historikus előadásmód irányában elkötelezett Pygmalion együttes alapító-vezetőjeként kettős karriert futott be. A Pygmalion a francia barokk operák előadásának egyik főszereplőjévé nőtte ki magát.
- Paul McCreesh az 1982-ben alakult és máig működő Gabrieli Consort & Players alapítója és művészeti vezetője, akikkel a reneszánsz és a barokk korszak zenéjének előadása terén alapozta meg hírnevét.
- Purcell Kórus és Orfeo Zenekar. Az Orfeo Zenekart 1991-ben Vashegyi György alapította Budapesten, amely nevét Monteverdi L’Orfeójának első teljes magyarországi előadása után vette fel. Az Orfeo Zenekar a legkiválóbb autentikus megszólaltatója a régizenei kompozícióknak hazánkban.
- Vox Luminis. A Lionel Meunier által vezetett Vox Luminis együttes a 17-18. század eleji angol, olasz és német repertoárra specializálódott, nemzetközi szinten is elismert, egyedi hangzású együttes. Az énekes szólisták magját a repertoártól függően kiterjedt continuo, szólóhangszerek vagy teljes zenekar egészíti ki.
- Bremer Barockorchester. A 2015-ben alapított Brémai Barokk Zenekar a kolumbiai születésű csellista, Néstor Fabián Cortés Garzón művészeti vezetésével működik. A kizárólag a historikus előadói gyakorlat specialistáiból álló együttes elkötelezett a barokk és klasszikus zenekari repertoár esztétikájának sajátos igényei iránt, amit sajátos interpretációjával fűszerez.
- Skip Sempé a reneszánsz és barokk zene mai előadóinak élvonalába tartozik. 1986-ban megalapította a Capriccio Stravagante nevű barokk és régizenei együttest, melynek háromtól harminc játékosig terjedő tagságával osztozik az erőteljes hangzás, az interpretációban és a szólamok díszítésében fellelhető szabad kifejezésmód, a pozitív és drámai jelenlét, valamint a francia-latin temperamentum iránti elkötelezettségében, amelyek Sempé szerint a reneszánsz és sok barokk zene lényegét alkotják.